Nie lekceważ kontrolki silnika! Co oznacza zapalenie się check engine?

2022-07-13 /498
Nie lekceważ kontrolki silnika! Co oznacza zapalenie się check engine?
źródło: fot. freepik.com

Świecąca kontrolka silnika (check engine), choć sygnalizuje awarię, to nie stanowi ona powodu do paniki! Jej świecenie wiąże się najczęściej z drobnymi usterkami, jednak ich zaniedbanie może prowadzić do poważniejszych problemów z samochodem. Co więc oznacza zapalona kontrolna silnika?

Kontrola check engine należy do zestawu systemów auto diagnostycznych, nad których sprawnością czuwa elektroniczny sterownik silnika. Kontrolkę tą znajdziemy w autach posiadających gniazdo diagnostyczne OBD-II – czyli wszystkich samochodach z ryku europejskiego, które zostały wyprodukowane po 2000 roku. Należy jednak pamiętać, że komputer pokładowy nie jest w stawnie wykryć wszystkich awarii mechaniki. Check engine sygnalizuje wyłącznie usterki, które przekazywane są przez poszczególne czujniki elektroniczne. W poprawnie działającym aucie kontrola check engine przed odpaleniem zapala się i gaśnie natychmiast po przekręceniu kluczyka i odpaleniu silnika.

Kiedy świeci się kontrolka silnika (check engine)?

Kontrolka check engine załącza się tylko wtedy, gdy odchylenia od normy utrzymywane są przez dłuższy czas. Wahania, które występują przez krótki czas najczęściej są pomijane przez sterownik, dlatego też nie stanowią one powodu do obaw. Podobnie jest w przypadku innych mniej istotnych parametrów, dla których komputer pokładowy może nie dawać wyraźnych sygnałów o awarii. 

Check engine może zaświecić się w dwóch kolorach – pomarańczowym lub czerwonym. Świecąca na czerwono kontrolka silnik sygnalizuje poważną awarię, która może uniemożliwić kontynuowanie bezpiecznej jazdy lub skutkować poważnym uszkodzeniem pojazdu. W związku z tym zaświecenie czerwonej kontroli check engine jest powodem do natychmiastowego zatrzymania samochodu. Komunikat o awarii silnika najczęściej jednak wyświetla się w kolorze pomarańczowym. Pomarańczowy kolor kontrolki ostrzega o wykryciu nieprawidłowości w którymś z układów. Jeśli świecąca na pomarańczowo kontrolka nie wpływa na pracę samochodu, można bez większych obaw dokończyć podróż. Należy jednak pamiętać, aby przyczynę świecącej się kontrolki zdiagnozować jak naszybciej.

Przyczyny zapalenia się kontrolki check engine

Występowanie komunikatu check engine związane jest najczęściej z układem wtryskowym lub wydechowym. Kontrolka silnika zaświeci się więc w przypadku takich awarii jak:

  • nadmierne zużycie katalizatora – auto wówczas więcej spala i traci moc,
  • uszkodzenie przeływomierza,
  • zużycie lub awaria świec zapłonowych ,
  • zablokowanie zmiennej geometrii turbosprężarki – w autach z turbodieslem powoduje to przejście silnika w tryb awaryjny,
  • przepalenie cewki zapłonowej,
  • zablokowanie układu recyrkulacji spalin (EGR),

Jak skasować błąd check engine?

Powód zapalenia się kontrolki silnika, a przynajmniej obszar, w którym ona występuje, można rozpoznać po podłączeniu samochodu do oprogramowania diagnostycznego. Dopiero wtedy możliwe jest „skasowanie” błędu, a co za tym idzie kontrolki silnika. Tego typu usługę oferuje wiele warsztatów samochodowych, a cena usługi waga się od 50 do 100 zł. Możemy również samodzielnie skasować błąd za pomocą smarftona. Potrzebny będzie nam jednak do tego jeszcze interfejs diagnostyczny wraz z dedykowaną aplikacją.

Pamiętaj!

Sygnał o błędzie silnika kasujesz na własne ryzyko. Wykasowanie błędu zmusi auto do dalszej jazdy, jednak nie rozwiąże istniejącego problemu. Co więcej, może go nawet pogłębić powodując tym samym większe koszty naprawy usterki.

Kuba Łuc

Kuba Łuc