Jaki rower górski (MTB) wybrać?

2022-07-12 /248
Jaki rower górski (MTB) wybrać?
źródło: fot. freepik.com

Rowery górskie powstały jako środek transportu pozwalający na przemieszczanie się po trudnym terenie przy pomocy siły własnych mięśni. Niewiele osób niezainteresowanych tym tematem wie, że do tej pory powstało aż kilka różnych rodzajów rowerów górskich, do jazdy w różnych rodzajach terenu.

Rower górski - jaki wybrać?

Najbardziej uniwersalnym i jednocześnie najbardziej popularnym rodzajem roweru górskiego jest typ nazywany XC. Służy on do przemieszczania się w terenie nieco trudniejszym niż utwardzone drogi, ale także na nich sprawdza się dobrze. Jest najbardziej uniwersalny, jeśli chodzi o właściwości jezdne. Można się nim poruszać zarówno po polnych drogach, łatwych górskich szlakach, leśnych ścieżkach, ale też i po zwykłej nawierzchni szosowej. Ich masa nie odbiega znacząco od masy zwykłego roweru szosowego i waha się od ośmiu do dwunastu kilogramów.

Rowery Downhill

Kolejną rodziną rowerów górskich jest tak zwana rodzina DH. Służą one przede wszystkim do terenowej jazdy wyczynowej, i kiepsko sprawdzają się podczas innych zastosowań. Niektóre z nich uniemożliwiają nawet jazdę pod górę i z wielkim trudem można się nimi poruszać się po płaskim terenie. Stosuje się je wyłącznie jako rowery wyczynowe do zjazdów sportowych po trudnych i stromych trasach. W innych zastosowaniach absolutnie się nie  sprawdzają. Dlatego też są mało popularne wśród przeciętnych użytkowników, którzy zazwyczaj wybierają rowery typu XC.

Rowery Freeride

Bardzo rzadko występującą rodziną rowerów jest typ FR. Służy on tylko i wyłącznie do uprawiania sportów wyczynowych na specjalnie wybudowanych trasach. Znakomicie nadaje się do wykonywania wyskoków ze specjalnych ramp, a jego konstrukcja pozwala na zamortyzowanie lądowania nawet ze znacznej wysokości. Poza zastosowaniami sportowymi nie znajduje zbyt wielu użytkowników, chyba, że ktoś lubi jazdę po górach poza ustalonymi ścieżkami. Sprawdza się on znakomicie na niedostępnych i stromych górskich stokach.

Rowery Enduro

Połączeniem wszystkich wyżej wymienionych rodzajów rowerów jest enduro. Sprawdza się on zarówno podczas szybkich zjazdów, ale można nim podjeżdżać pod strome wzniesienia, a także pokonywać w miarę łatwo płaski teren o niezbyt przyjaznej nawierzchni. Jest on najczęściej wybierany przez miłośników przejażdżek po górskich szlakach, i dzięki swojej uniwersalności sprawdza się w tym zastosowaniu wręcz idealnie.

Jakie opony do roweru górskiego?

Opony to najważniejszy element wyposażenia roweru górskiego, dlatego też powinny być one dopasowane do konkretnej trasy oraz warunków. Na rynku dostępne są różne rodzaje opon do rowerów MTB. Różnią się one od siebie klasą, zastosowaniem, bieżnikiem, technologicznym zaawansowaniem oraz szerokością. I tak o to do zaawansowanej jazdy po górach, zaleca się wybierać opony wzmacniane – dedykowane do zadań specjalnych. Opony wzmacniane wspomagają jazdę po kamieniach, błocie, piachu czy też korzeniach. Co więcej opony te mają lepszą przyczepność na ostrych zakrętach pokonywanych z dużą prędkością. W przypadku rowerów służących do ścigania w maratonach MTB i wyścigach XC bardzo ważne, jest aby opony były szybkie i lekkie. 

Jakie hamulce do roweru górskiego wybrać?

Skuteczne i w 100% sprawne hamulce w rowerze jak wiadomo to podstawa. Najtańsze modele rowerów górskich posiadają hamulce typu v-brake. W średniej półce znajdziemy rowery z hamulcami tarczowymi mechanicznymi. Z kolei najdroższe, a zarazem najwyższe modele posiadają hamulce tarczowe hydrauliczne.

Każde z powyższych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, dlatego ich wybór trzeba dobrze przemyśleć. Hamulce typu v-brake są proste w wymianie, dzięki czemu praktycznie każdy może je wymienić samodzielnie. Przy hamulcach tarczowych oraz hydraulicznych aby dobrze spełniały swoją rolę ważna jest precyzyjna regulacja, dlatego ich wymianą powinny zająć się osoby, które mają w tym doświadczenie.

Jak dobrać rower górski (MTB) do wzrostu?

Wybór wielkości kół w rowerze uzależniony jest od naszego wzrostu. Obecnie w rowerach górskich dostępne są trzy rozmiary kół podane w calach tj. 26, 27,5 oraz 29 cali. Dawniej stosowany był wyłącznie jeden rozmiar – 26 cali. Obecnie największą popularnością cieszy się średnia wielkość kół, gdyż posiada zalety obu rozwiązań. Poniżej prezentujemy cechy dla kół 26 i 29 calowych.

Koła 26 cali:

  • Możliwość stosowania przez nawet bardzo niskie osoby
  • Zwrotność
  • Niższa masa
  • Większa dynamika (zrywy)

Koła 29 cali:

  • Wyższa prędkość na zjazdach
  • Wyższa prędkość na podjazdach
  • Łatwiejsze pokonywanie dziur i wybojów
Janusz Kijowski

Janusz Kijowski