Zmiana układu sił w Radzie Miejskiej w Olkuszu. PiS z OdNową utracili większość

We wtorek 16 kwietnia koalicja Prawa i Sprawiedliwości oraz OdNowy-Kontynuacji Pawła Piasnego ostatecznie utraciła większość w olkuskiej Radzie Miejskiej. Z funkcji Przewodniczącego Rady odwołany został Łukasz Kmita, a poszczególni Radni koalicji utracili stanowiska przewodniczących komisji. Kto zajął ich miejsca?

P1130011 - Zmiana układu sił w Radzie Miejskiej w Olkuszu. PiS z OdNową utracili większość

Przypominamy, że do zmiany układu sił w Radzie Miejskiej w Olkuszu pierwotnie miało dość jeszcze w czwartek 11 kwietnia. Łukasz Kmita dwoił się wówczas jednak i troił, by do tego nie doszło, m.in. sztucznie przedłużając sesję momentami już w kuriozalny sposób, w wyniku czego do punktu o odwołaniu Wiceprzewodniczących Rada doszła dopiero po północy (obrady zostały zwołane na godzinę 16:30 – przyp. red.). Tutaj doszło do niecodziennej sytuacji, bowiem Radna Katarzyna Kamionka zgłosiła, że pomyliła się w głosowaniu i zapytała czy może w jakiś sposób swój błąd naprawić. Ze względów prawnych okazało się to jednak niemożliwe, bowiem zgodnie z przepisami głosowanie to odbywało się w sposób tajny, poprzez wrzucanie przez Radnych swoich głosów do urny. Niemożliwe byłoby zatem chociażby zidentyfikowanie, która z wrzuconych kart należy do wspomnianej Radnej. Bez zaskoczenia, po podliczeniu głosów okazało się, że głosowanie zakończyło się wynikiem 10:10 (Radny Józef Filas był nieobecny) i Łukasz Piątek, Małgorzata Postołek oraz właśnie Józef Filas utrzymali swoje stanowiska.

Ze względu na bardzo późną porę Radni zadecydowali, że nie będą ponawiać głosowania jeszcze tego samego dnia i przeszli do głosowania nad odwołaniem Przewodniczącego Rady. Łukasz Kmita zgłosił jednak swój sprzeciw i po raz kolejny zgłosił wniosek o przełożenie obrad na wtorek. Swoją prośbę przedłożył jednak tym razem pod głosowanie. Tutaj znów doszło do pomyłki lecz w tym przypadku nie było to akurat niczym zaskakującym. Wszystkie inne wnioski, niż odwoływanie i powoływanie prezydium Rady, takie jak np. wniosek o przełożenie obrad, głosuje się bowiem w tradycyjny sposób, za pomocą specjalnych pilotów do głosowania. Te, jak każdy sprzęt elektroniczny, czasem zawodzą, czego chociażby na czwartkowej sesji byliśmy świadkami co najmniej kilkunastokrotnie.

Jak widać na załączonym filmie, tylko w ubiegły czwartek Łukasz Kmita ponowił głosowanie m.in. kiedy Radny Józef Filas się pomylił, a także gdy jemu i Radnemu Łukaszowi Piątkowi nie zadziałał pilot. O ile w przypadku Radnych PiS Łukasz Kmita widział powody do przeprowadzenia reasumpcji głosowania, tak w przypadku, gdy błąd zgłosiła Radna Jolanta Gręda już nie i powtarzał, że to niemożliwe, by pilot źle zadziałał. Pomimo opinii miejskiej mecenas, że należy przeprowadzić reasumpcję głosowania, bo wszyscy muszą być traktowani równo, Łukasz Kmita przez dobre 15 sekund wpatrywał się w monitor, po czym stwierdził, że wynik głosowania uważa za ważny, przekłada sesję, z zaaferowania pomylił nawet jej termin, zdjął sławetny łańcuch i czmychnął do pomieszczenia obok.

We wtorek okazało się, że swoją pomyłkę Przewodniczący olkuskich struktur Prawa i Sprawiedliwości próbował wykorzystać na swoją korzyść. Sesja rzeczywiście wznowiona została bowiem o 15:15, pomimo faktu, że w dokumentacji widniała godzina 15:30. W kuluarach mówi się, że Łukasz Kmita liczył na to, że Radni jego opozycji zjawią się na obrady dopiero w ostatniej chwili, a w konsekwencji, dzięki rozpoczęciu posiedzenia 15 minut wcześniej, będzie on wstanie orzec brak wymaganego kworum i ponownie przedłużyć sobie posiadanie słynnego już łańcucha o kolejne kilka dni. Tak się jednak nie stało i Rada od razu przeszła do głosowania nad odwołaniem Przewodniczącego Rady Miejskiej w Olkuszu. Tym razem obyło się już bez pomyłek i wkrótce usłyszeliśmy, że Łukasz Kmita został odwołany. Wiele osób do dziś pyta po co były kandydat na Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz robił tyle zamieszania, skoro jego Panowanie nad olkuską Radą i tak się zakończyło, z tą różnicą, że władzę Łukasz Kmita utracił zaledwie 5 dni później.
P1130008 - Zmiana układu sił w Radzie Miejskiej w Olkuszu. PiS z OdNową utracili większość
Sam Łukasz Kmita przekonywał, że swoim odwołaniem zbytnio się nie przejmuje, a swoją sytuację porównał do… samego Jezusa Chrystusa: „Myślę, że to głosowanie w tym czasie, w okresie Wielkiego Tygodnia, jest też swoistą metaforą. No tak to jest Szanowni Państwo, że i pośród Apostołów był Judasz. Ja mogę powiedzieć tyle, że przystępując do prac jako Przewodniczący mogłem liczyć na wsparcie 12 Radnych, w tym wypadku 2 Radnych zostało przeciągniętych na stronę przeciwną. No cóż, to jest ich wybór, myślę, że ich sumienie i Mieszkańcy ocenią” – mówił dla telewizji internetowej Puls Info. „Dziękuję 7 Radnym z klubu PiS oraz początkowo 5, a teraz 3 z klubu OdNowa za wsparcie i życzliwość. Na początku było nas 12… jak widać nie tylko w Ewangelii zdarzają się Judasze” – napisał z kolei na swoim profilu na Facebooku. Internautom taka retoryka nie bardzo się spodobała: „Co ty bierzesz chłopie, zmień tabletki. Metafory, wielki tydzień, apostołowie. Mesjasz na którym nikt się nie poznał” – brzmi jeden z komentarzy.
P1110509 - Zmiana układu sił w Radzie Miejskiej w Olkuszu. PiS z OdNową utracili większość
W związku z odwołaniem Przewodniczącego potrzebny był wybór nowej osoby do sprawowania tej funkcji. Radny Apolinary Ćwięczek zgłosił kandydaturę Jana Kucharzyka, a Łukasz Kmita… Grzegorza Tomsi z PSL: „To osoba znana wszystkim, doskonale zorientowana w sprawach miasta i gminy Olkusz, aktywna, współpracująca zarówno z jedną, jak i drugą stroną olkuskiej sceny samorządowej. To kandydat, który będzie nas wszystkich łączył, stanie ponad podziałami i zadba o prestiż Rady oraz dobrą współpracę z burmistrzem. Zwracam się z gorącą prośbą do pana Grzegorza Tomsi, aby nie odmówił i podjął to wyzwanie”. Następnie przewodniczący klubów radnych PiS i OdNowy, czyli odpowiednio Wojciech Panek i Arkadiusz Królewicz, zapewnili że ich Radni poprą tę kandydaturę. Sam zainteresowany podziękował jednak za miłe słowa i nie wyraził zgody na kandydowanie. Za kulisami mówi się z kolei, że Łukasz Kmita liczył na to, że Radny Tomsia „skusi” się na lukratywną propozycję, zagłosuje za swoją kandydaturą i razem z 10 Radnymi PiS-u i OdNowy Pawła Piasnego utworzy nową większość.
P1120966 - Zmiana układu sił w Radzie Miejskiej w Olkuszu. PiS z OdNową utracili większość
fot. Radny Rady Miejskiej w Olkuszu Grzegorz Tomsia
Jedynym kandydatem na funkcję Przewodniczącego Rady Miejskiej w Olkuszu został zatem Jan Kucharzyk i wkrótce Radni poparli jego kandydaturę przy 11 głosach za i 10 głosach przeciwnych. Pozmieniały się również składy komisji oraz ich przewodniczący, którzy za pełnienie swoich funkcji dostają dodatkowe 200 zł do swojej diety. Przewodniczącym Komisji Budżetowej został Wacław Chłosta, którzy zastąpił na tym stanowisku Marię Beszterdo, Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki Wojciech Ozdoba (poprzednio Przemysław Kwiatkowski), Komisji Kultury, Promocji i Ochrony Zabytków również Wojciech Ozdoba (poprzednio Grzegorz Tomsia), Komisji Oświaty Jarosław Gałka (poprzednio Arkadiusz Królewicz), Komisji Praworządności i Samorządności także Jarosław Gałka (poprzednio Wacław Chłosta), Komisji Rewizyjna Katarzyna Kamionka (poprzednio Sebastian Tomsia), Komisji Rozwoju Gospodarczego i Gospodarki Miejskiej Apolinary Ćwięczek (poprzednio Wojciech Panek), Komisja ds. Rolnictwa i Terenów Wiejskich również Apolinary Ćwięczek (poprzednio Jolanta Gręda), Komisja Skarg, Wniosków i Petycji Wacław Chłosta (poprzednio Zbigniew Stach), a Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Ochrony Środowiska Jolanta Gręda (poprzednio Wojciech Ozdoba). Ewa Kiełtyka pozostała z kolei na stanowisku Przewodniczączącej Komisji Lokalowej.
P1120982 - Zmiana układu sił w Radzie Miejskiej w Olkuszu. PiS z OdNową utracili większość
fot. Radna Rady Miejskiej w Olkuszu Ewa Kiełtyka
Na najbliższym posiedzeniu sesji Rady Miejskiej w Olkuszu najprawdopodobniej dojdzie z kolei do wyboru nowych Wiceprzewodniczących Rady, na czym zakończy się proces zmiany układu sił. Koalicja Prawa i Sprawiedliwości oraz OdNowy-Kontynuacji Pawła Piasnego panowała zatem nad olkuską Radą 5 miesięcy. O ile znów nie będziemy świadkami zmian, to historia niejako się powtórzy. W poprzedniej kadencji PiS-owi również udało się utworzyć początkowo nawet większość samodzielną, a pod koniec kadencji skończyło się… rozwiązanym klubem Radnych. W najbliższym czasie zobaczymy również czy wydarzenia z Gminy nie będą miały reperkusji także na Powiat. Mówi się bowiem, że sytuacja w Radzie Powiatu w Olkuszu również jest „rozwojowa”.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *