Zatrzymano oszusta, który odebrał od 82-letniej Olkuszanki wyłudzone 20 tysięcy złotych

Kryminalni z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu zatrzymali 25-latka, który odebrał 20 tysięcy złotych wyłudzone od 82-letniej Olkuszanki metodą „na policjanta”. Funkcjonariusze odzyskali także pieniądze, które zwrócili właścicielce. Oszust, który był poszukiwany w celu odbycia kary pozbawiania wolności, został już tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. Podczas zatrzymania znaleziono przy nim także narkotyki.

Schemat działania oszustów w metodzie „na policjanta” jest zwykle podobny: oszust dzwoni do przypadkowych osób, które wybiera często z książki telefonicznej, i informuje je o policyjnej akcji oraz namawia do współpracy poprzez przekazanie pieniędzy. W dokładnie taki sam sposób do 82-letniej mieszkanki Olkusza zadzwonił niedawno mężczyzna, który podał się za policjanta CBŚP. Oszust poinformował, że potrzebuje pomocy podczas policyjnej akcji, której celem jest zatrzymanie przestępców okradających konta bankowe.

Fałszywy policjant prowadził rozmowę w taki sposób, że seniorka nie zorientowała się, iż ma do czynienia z oszustem. Mężczyzna dokładnie instruował swoją rozmówczynię o kolejnych etapach postępowania, w tym m.in. o tym, by ta wypłaciła pieniądze z banku i przekazała je „policyjnemu kurierowi”. 82-latka, myśląc że pomaga w policyjnej akcji, wyszyła z domu i zgodnie z instrukcją udała się do banku, skąd wypłaciła 20 tysięcy złotych, a następnie w umówionym miejscu przekazała je obcemu mężczyźnie. Kobieta nawet nie podejrzewała, że padła ofiarą przestępstwa.

Na szczęście w sprawę zaangażowani już byli funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, który operacyjnie wpadli na trop oszustów. „Kuriera” zatrzymano na gorącym uczynku, zaraz po tym, jak odebrał on pieniądze od seniorki. 25-letni mieszkaniec Krakowa był kompletnie zaskoczony widokiem policjantów i nie spodziewał się takiego przebiegu zdarzenia. Mężczyzna miał przy sobie pieniądze oraz bankowy dowód wypłaty 82-latki. Podczas kontroli osobistej policjanci znaleźli przy nim ponadto amfetaminę.

Gdy oszusta sprawdzono w policyjnym systemie, to okazało się, że jest on poszukiwany przez sąd w celu ustalenia miejsca pobytu oraz odbycia kary 6 miesięcy pozbawiania wolności. Zatrzymanemu przedstawiono zarzut oszustwa i posiadania narkotyków, za co grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności. Wyłudzone pieniądze zwrócono prawowitej właścicielce, a na wniosek Prokuratury Rejonowej w Olkuszu sąd zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci 3-miesięcznego aresztu.

Przy okazji tego zdarzenia warto pamiętać, że policja nigdy nie prosi mieszkańców o podejmowanie wspólnych działań ani o przekazanie jakichkolwiek pieniędzy. Poza tym, kryminalni nigdy nie informują osób postronnych o prowadzonych przez siebie akcjach czy czynnościach operacyjnych.

źródło: olkusz.policja.gov.pl

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

One thought on “Zatrzymano oszusta, który odebrał od 82-letniej Olkuszanki wyłudzone 20 tysięcy złotych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *