Zamek w Rabsztynie będzie dostępny także dla niepełnosprawnych

W ostatnich dniach rabsztyńską wartownię odwiedzili przedstawiciele firmy Audiotour, która na zlecenie władz miasta realizuje projekt pod nazwą „Zapewnienie dostępności zamku w Rabsztynie dla osób niepełnosprawnych”.

Zależy nam na tym, by ruiny zamku mogły zwiedzać także osoby z dysfunkcjami wzroku czy słuchu. Dzięki realizowanemu projektowi możliwe będzie zatem poznawanie historii zamku przez wysłuchanie nagrań czy też korzystanie z przewodników w alfabecie Braille’a. Dostępna będzie również dotykowana, przestrzenna makieta, która pomoże w wyobrażeniu sobie wyglądu warowni w czasach jego świetności. Ponadto będziemy chcieli ułatwić poruszanie się po zamku osobom niepełnosprawnym i seniorom – komentuje Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Wizyta na zamku, w której udział wzięli również pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu, miała na celu ustalenie na miejscu szczegółów dotyczących usytuowania punktów, w których turyści będą mogli odsłuchać kolejnych nagrań, jakie będą zamieszczone w specjalnej aplikacji na tablety i smartfony, która ułatwia zwiedzanie zamku osobom niepełnosprawnym. Zakupione zostaną także audioprzewodniki i tablety, które będą udostępniane niepełnosprawnym turystom. Do ich potrzeb dostosowana zostanie ponadto strona internetowa zamku, a na jego terenie powstaną tablice informacyjne z opisami w języku polskim i angielskim oraz w alfabecie Braille’a. Wykonana zostanie też broszura brajlowska o rabsztyńskiej warowni.

Ciekawą formą, która umożliwi osobom niewidzącym i niedowidzącym wyobrazić sobie wygląd zamku, stanie się z kolei przestrzenna makieta warowni, wykonana w formie odlewu z brązu. Taka makieta, pokazująca wygląd zamku w czasach świetności, będzie również atrakcją dla wszystkich zwiedzających. Poza tym, w ramach zadania zakupiony zostanie elektryczny wózek inwalidzki z kołami terenowymi, schodołaz gąsienicowy oraz tzw laski-krzesła. Przeprowadzenie tych działań pozwoli na udostępnienie zwiedzającym całości zamku wiosną przyszłego roku. Przypominamy, że wartość wszystkich przeprowadzonych prac wyniesie 3 114 883,65 złotych, z czego aż 1 709 387,32 złotych (54,9%) pokryje unijne dofinansowanie.

źródło: Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *