Zamek w Rabsztynie będzie dostępny także dla niepełnosprawnych

2020-12-11 /266
Zamek w Rabsztynie będzie dostępny także dla niepełnosprawnych

W ostatnich dniach rabsztyńską wartownię odwiedzili przedstawiciele firmy Audiotour, która na zlecenie władz miasta realizuje projekt pod nazwą „Zapewnienie dostępności zamku w Rabsztynie dla osób niepełnosprawnych”.

Zależy nam na tym, by ruiny zamku mogły zwiedzać także osoby z dysfunkcjami wzroku czy słuchu. Dzięki realizowanemu projektowi możliwe będzie zatem poznawanie historii zamku przez wysłuchanie nagrań czy też korzystanie z przewodników w alfabecie Braille’a. Dostępna będzie również dotykowana, przestrzenna makieta, która pomoże w wyobrażeniu sobie wyglądu warowni w czasach jego świetności. Ponadto będziemy chcieli ułatwić poruszanie się po zamku osobom niepełnosprawnym i seniorom – komentuje Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Wizyta na zamku, w której udział wzięli również pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu, miała na celu ustalenie na miejscu szczegółów dotyczących usytuowania punktów, w których turyści będą mogli odsłuchać kolejnych nagrań, jakie będą zamieszczone w specjalnej aplikacji na tablety i smartfony, która ułatwia zwiedzanie zamku osobom niepełnosprawnym. Zakupione zostaną także audioprzewodniki i tablety, które będą udostępniane niepełnosprawnym turystom. Do ich potrzeb dostosowana zostanie ponadto strona internetowa zamku, a na jego terenie powstaną tablice informacyjne z opisami w języku polskim i angielskim oraz w alfabecie Braille’a. Wykonana zostanie też broszura brajlowska o rabsztyńskiej warowni.

Ciekawą formą, która umożliwi osobom niewidzącym i niedowidzącym wyobrazić sobie wygląd zamku, stanie się z kolei przestrzenna makieta warowni, wykonana w formie odlewu z brązu. Taka makieta, pokazująca wygląd zamku w czasach świetności, będzie również atrakcją dla wszystkich zwiedzających. Poza tym, w ramach zadania zakupiony zostanie elektryczny wózek inwalidzki z kołami terenowymi, schodołaz gąsienicowy oraz tzw laski-krzesła. Przeprowadzenie tych działań pozwoli na udostępnienie zwiedzającym całości zamku wiosną przyszłego roku. Przypominamy, że wartość wszystkich przeprowadzonych prac wyniesie 3 114 883,65 złotych, z czego aż 1 709 387,32 złotych (54,9%) pokryje unijne dofinansowanie.

źródło: Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu