Zakaz handlu w niedzielę i sprzedaży alkoholu po 22:00… nie będzie obowiązywał?

     W piątek sejm przyjął dwie głośne ustawy: zakaz handlu w niedzielę oraz sprzedaży alkoholu po godzinie 22:00. Jak się jednak okazuje, zarówno w całej Polsce, jak i w powiecie olkuskim zmienić może się bardzo niewiele. Wszystko oczywiście dzięki niewyczerpanej kreatywności naszych przedsiębiorców, którzy już wiedzą, jak skutecznie te przepisy obejść.

DSC 0013 - Zakaz handlu w niedzielę i sprzedaży alkoholu po 22:00... nie będzie obowiązywał?

     Zakaz handlu w niedzielę będzie wchodził stopniowo: w 2018 roku sklepy będą otwarte przez dwie niedziele w miesiącu, rok później tylko w jedną, a od 2020 roku obowiązywał będzie całkowity zakaz. Ustawa przewiduje jednak niemal 30 wyjątków, co daje prawie nieograniczone możliwości obchodzenia tych przepisów. Dla przykładu: z zakazu wyłączone są m.in. cukiernie, piekarnie czy lodziarnie. Firmy z tych branży będą mogły więc tak jak do tej pory handlować w każdy dzień tygodnia. Ustawodawca nie sprecyzował jednak, że musi być to działalność dominująca. Biedronka czy Lidl prowadzą wypieki na miejscu, w związku z czym nowe przepisy najprawdopodobniej nie będą ich dotyczyć. Otwarte mogą być także sklepy z… dewocjonaliami, czyli różańcami, medalikami czy obrazkami świętymi. Tutaj także nie sprecyzowano, jaki procent sprzedaży mają one stanowić. Kto wie, być może już niedługo olkuskie pizzerie będą oferowały np. figurkę papieża za 30 złotych, dodając do niej pizze gratis?

DSC 0030 - Zakaz handlu w niedzielę i sprzedaży alkoholu po 22:00... nie będzie obowiązywał?

     Jeszcze zabawniej wygląda sytuacja z zakazem sprzedaży alkoholu po godzinie 22:00. Bardzo głośno zrobiło się o sposobie, jaki na podobne przepisy wymyślili Białorusini. Po 22:00 zamiast sprzedaży… miejsce ma wypożyczenie alkoholu. Zasady są proste: Wypożyczamy dany trunek za kaucję, z obowiązkiem zwrócenia go do godziny 6:00 rano. Jeśli kupujący, czy raczej wypożyczający, nie zwróci butelki w nienaruszonym stanie, to kaucja po prostu przepada. Trzeba przyznać, że to naprawdę kreatywny pomysł, który być może zamieni niedługo wszystkie sklepy monopolowe na terenie ziemi olkuskiej w wypożyczalnie alkoholu. Od 1 stycznia 2018 roku miał nastąpić także koniec z darmowymi reklamówkami foliowymi. Wszystko z powodu konieczności implementacji przepisów Unii Europejskiej, które zakładają zmniejszenie zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy. Wprowadzona ma zostać tzw opłata recyklingowa, która wynosić może aż do 1 zł za sztukę, jednak i na to przedsiębiorcy znaleźli już rozwiązanie. ‪Wystarczy, by „foliówki” były grubsze o… 0.002 mm (dwie tysięczne milimetra), aby nie zapłacić podatku od jednorazówki. Warto tutaj także przypomnieć pomysł jednolitej ceny książki, jaką pół roku temu chciała nam zafundować obecną władza. Ceny książek byłyby ustalane odgórnie, bez możliwości podwyższenia jej przez księgarnie. Rząd dał jednak za wygraną, kiedy sprzedawcy zapowiedzieli, że będą zamawiać książki z pustą kartką na końcu. Po ich wyrwaniu książki klasyfikować się miały jako używane, przez co sprzedawcy mogliby już swobodnie dostosowywać ceny lektur do lokalnego rynku.

DSC 0004 - Zakaz handlu w niedzielę i sprzedaży alkoholu po 22:00... nie będzie obowiązywał?

     Trzeba przyznać, że słynne hasło „Polak Potrafi” wciąż sprawdza się doskonale. Trzeba sobie jednak zadać zasadnicze pytanie: czy naprawdę jest sens wprowadzania takich przepisów, jeśli nasi przedsiębiorcy i tak znajdą sposób, by uniknąć płacenia rządowi dodatkowych pieniędzy? Czy nie lepiej, by poświęcony czas na szukanie łuk w prawie mogli oni wykorzystywać na rozwijanie swoich firm?

zdjęcia: Mateusz Łebek

One thought on “Zakaz handlu w niedzielę i sprzedaży alkoholu po 22:00… nie będzie obowiązywał?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *