Zagłosuj na olkuski projekt w plebiscycie „Wydarzenie Historyczne Roku 2018”

Jeszcze tylko do 15 maja można głosować w plebiscycie na „Wydarzenie Historyczne Roku 2018”, organizowanym przez Muzeum Historii Polski oraz Bibliotekę Narodową. O zwycięstwo walczy projekt Przystanek Niepodległość Olkusz 1918-2018.

Celem konkursu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku, promujących historię i kulturę Polski w kraju i za granicą. Plebiscyt składa się z dwóch etapów: w pierwszym następuje zgłaszanie wydarzeń, a jury, złożone z przedstawicieli organizatorów oraz ludzi nauki i kultury, wybiera po pięć projektów w każdej z kategorii „Wystawa”, „Wydarzenie” oraz „Edukacja i multimedia”. Ostateczną decyzję, w kwestii wyników podejmują w II etapie konkursu internauci w drodze ogólnodostępnego głosowania. Plebiscyt kończy uroczysta Gala, gdzie następuje ogłoszenie wyników. Autorem statuetek dla zwycięzców jest wybitny rzeźbiarz Maciej Zychowicz.

Jednym z projektów, który walczy o zwycięstwo jest „Przystanek Niepodległość Olkusz 1918-2018”. Celem akcji, która miała miejsce w zeszłym roku, była popularyzacja wśród mieszkańców ziemi olkuskiej sylwetek osób zasłużonych w dziele odzyskania przez Polskę niepodległości. Były to postaci, które wniosły swe zasługi zarówno w skali ogólnopolskiej (np. Stefan Buchowiecki czy Antoni Minkiewicz), jak również lokalnej, (np. Jan Jarno, Jerzy Stamirowski, Stanisław Bac, Wieńczysława Buchowiecka, Antoni Wiatrowski, Karol Radłowski czy Aleksander Machnicki). Sylwetki zasłużonych pojawiły się także na biletach komunikacji miejskiej oraz dziewięciu autobusach świadczących usługi dla ZKG KM w Olkuszu. Na stronie internetowej olkuskiego magistratu powstała z kolei specjalna zakładka, na której można było zapoznać się z życiorysami i fotografiami tych osób, a cały projekt otrzymał 9 988 zł dofinansowania.

Oddać głos na projekt „Przystanek Niepodległość Olkusz 1918-2018” można klikając TUTAJ i wybierając kategorię „Wydarzenie”.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *