Zagłosuj na bezpieczne place zabaw i doposażenie Klubu “Krecik” w Olkuszu!

Dzięki głosom mieszkańców PZU może sfinansować w Olkuszu budowę bezpiecznych placów zabaw oraz doposażyć Klub Osiedlowy „Krecik” na Osiedlu Młodych w Olkuszu. 

Osiedle Młodych to blokowisko z lat 80-tych liczące ponad 8,5 tysiąca mieszkańców, co stanowi 25% populacji Olkusza. Podczas gdy opinia publiczna skupia się przede wszystkim na niewystarczających ociepleniach budynków czy braku miejsc parkingowych, często niestety zapomina się o najmłodszych mieszkańcach Osiedla. Co prawda w teorii mają oni do swojej dyspozycji aż 20 placów zabaw, to w praktyce większość z nich posiada jedynie regulamin, piaskownicę lub huśtawkę oraz ławkę. Tylko jeden plac zabaw przy przedszkolu jest ogrodzony, z kolei drugi przyszkolny posiada starą zużytą nawierzchnię bezpieczną.

Dlatego też celem projektu jest ogrodzenie trzech z istniejących placów zabaw, a także wykonanie na nich nawierzchni bezpiecznej. Będzie ona wykonana ze zrębków drewnianych, zabarwionych na wesołe kolory, a także z gumowych mat przerostowych. Nawierzchnie tego typu są przede wszystkim bezpieczne: amortyzują upadki, a przy tym są również idealne na każdą porę roku: nie zamarzają oraz są w pełni przepuszczalne dla wody, dzięki czemu dzieci mogą bezpiecznie korzystać z placu zabaw nawet zaraz po opadach deszczu. Ogrodzenie placów zabaw pozwoli z kolei na zabezpieczenie przed dostawaniem się zwierząt domowych do piaskownicy czy do innych elementów zabawowych. Ostatnim, ale nie najmniej ważnym elementem będzie zamontowanie przy zrewitalizowanych placach zabaw nowych tablic z regulaminem. Faktem jest, że nikt nie czyta obszernych zakazów napisanych drobnym drukiem. Zamiast tego pomysłodawcy chcą zaproponować tablice z kolorowymi grafikami, pokazującymi jak bezpiecznie bawić się na placu zabaw. Wytypowane place zabaw to miejsca, na których dzieci bawią się często, a które jednocześnie położone są z dala od ruchliwych dróg czy uciążliwych dużych parkingów. Wspomniane place zabaw położone są na przeciwnych końcach Osiedla Młodych, co gwarantuje, że większość dzieci w maksymalnie pięć minut będą miały dzieci dostęp do nich.

Klub Osiedlowy „Krecik” pełni rolę centrum kulturalnego na największym osiedlu mieszkaniowym w Olkuszu. Od ponad dwóch lat prowadzony jest przez „Stowarzyszenie Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej SIMO”. Miesięcznie około 400 osób korzysta z przygotowanych przez klub zajęć. Mimo ciekawych zajęć i zapału zespołu, wciąż brakuje środków na doposażenie klubu, zainstalowanie luster oraz nowej nawierzchni w sali fitness, doposażenie jej w niezbędne meble oraz artykuły do ćwiczeń. Palącym problemem jest również zainstalowanie nowego energooszczędnego oświetlenia.

To wszystko może powstać tylko dzięki wsparciu mieszkańców w konkursie. Dlatego też, w imieniu redakcji Kuriera Olkuskiego, gorąco zachęcam wszystkich mieszkańców Olkusza i okolic do aktywnego zaangażowania się w głosowanie, jako że możemy wspólnie zrobić coś dobrego dla naszych pociech. Głosować na omawiany projekt można klikając TUTAJ.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *