Za nami weekend pełen atrakcji w ramach Święta Srebra 2018

Ostatni weekend maja upłynął w Olkuszu pod znakiem zabawy podczas Święta Srebra 2018, czyli popularnych Dni Olkusza. Na zlokalizowanej na rynku scenie wystąpiły gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej: zespół Weekend oraz Sylwia Grzeszczak. Dodatkowego smaczku tegorocznemu świętu miasta dodał występ Olkuszanina Adama Bienia, który zainaugurował cykl koncertów „Gwiazdy Srebrnego Miasta”.

weekend2 - Za nami weekend pełen atrakcji w ramach Święta Srebra 2018

Tradycyjnie już Święto Srebra otworzył przemarsz barwnego korowodu mieszkańców, którzy przeszli ulicami Olkusza, by na rynku otrzymać z rąk burmistrza symboliczny klucz oznaczający przekazanie władzy w mieście na dwa dni. W korowodzie chętnie brali udział także najmłodsi mieszkańcy Srebrnego Miasta i to na nich czekała pierwsza sobotnia atrakcja. Historię „Jaś i Małgosia” w nieco pofyrtanej wersji opowiedział Teatr Fabryka Kultury z Katowic. Następne godziny należały do lokalnych artystów: przed olkuską publicznością swoje talenty zaprezentowali młodzi artyści ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Olkuszu, Szkoły Podstawowej w Osieku, Ogniska Muzycznego „DODIART”, Szkoły Podstawowej Nr 5, Szkoły Podstawowej Nr 4 w Olkuszu, Szkoły Podstawowej w Gorenicach, Szkoły Podstawowej Nr 10 w Olkuszu, Ogniska Muzycznego „Żaczek” oraz Szkoły Muzycznej Suzuki.

korowod - Za nami weekend pełen atrakcji w ramach Święta Srebra 2018

O godzinie 18:00 prawdziwe koncertowanie w ostrych rockowych brzmieniach rozpoczął olkuski zespół Acjaton (wcześniej znany jako WOTUM). Sobotni wieczór należał jednak do rytmów disco. Rozgrzewkę przed występem gwiazd wieczoru przeprowadziła formacja Blu Rey, natomiast „wisienką na torcie” pierwszego dnia Święta Srebra był występ grupy Weekend. Rozbawieni mieszkańcy mogli dodatkowo zostać na olkuskim rynku dłużej. Organizowane po raz pierwszy w Olkuszu silent disco party, czyli cicha dyskoteka, w czasie której muzyka odtwarzana była na specjalnych słuchawkach, zadowoliło entuzjastów różnych rytmów muzycznych, jednocześnie pozwalając wypocząć olkuszanom mieszkającym w sąsiedztwie z rynkiem.

weekend - Za nami weekend pełen atrakcji w ramach Święta Srebra 2018

Pierwszą część niedzielnego świętowania zdominowały występy artystyczne młodych Olkuszan. Tuż po południu na scenie zameldowali się uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 6. Następnie swój czas mieli licealiści z IV LO, I LO i II LO w Olkuszu. Olkuską publiczność zabawiali również, prezentując swoje niemałe talenty, Klub Sportowy FLIKA, Stowarzyszenie WSZYSCY DLA WSZYSTKICH, Olkuska Szkółka Baletowa oraz Koło Artystycznych wcieleń „KASTALIA” Zespołu Szkół Nr 4 w Olkuszu. Stałą i co należy podkreślić dużą publiczność gromadzą występy szkoły tańca WENA, która wystąpiła w dwóch niezwykle energetyzujących blokach, podzielonych rockowym koncertem zespołu ENCHANTRESS.

publicznosc2 - Za nami weekend pełen atrakcji w ramach Święta Srebra 2018

Zanim na olkuskiej scenie pojawiła się gwiazda wieczoru, czyli Sylwia Grzeszczak, swoje duże umiejętności pokazały wokalistki Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu. Szczególnie wzruszający był powrót do występów przed rodzimą publicznością Olkuszanina Adama Bienia, który zaśpiewał na Święcie Srebra w dniu swoich urodzin. Nie umknęło to uwadze fanów jego twórczości, od których otrzymał specjalny prezent z życzeniami sukcesów w działalności muzycznej. Występującej na zakończenie Święta Srebra Sylwii Grzeszczak nikomu nie trzeba było przedstawiać, co potwierdził tłum mieszkańców oraz gości, który po brzegi wypełnił olkuski rynek. Publiczność usłyszała znane z list radiowych przebojów utwory, chętnie wspierając artystkę w ich wykonaniu. Na zakończenie Święta Srebra 2018 niebo rozświetliły sztuczne ognie.

DSC 0397 - Za nami weekend pełen atrakcji w ramach Święta Srebra 2018

Święto miasta urozmaiciły także imprezy towarzyszące, takie jak Poranek Podróżników w olkuskiej bibliotece, akcja „Muzeum za złotówkę”, wystawa „Z notatnika Agricoli, czyli u źródeł górnictwa kruszcowego na złożach śląsko-krakowskich”, turniej piłki nożnej o puchar Srebrnego Miasta w kategorii Skrzatów, wesołe miasteczko i stoiska, jarmark rękodzieła i produktów lokalnych, kącik z Miśkolandem, Mobilny Punkt Informacji Turystycznej i plenerowa mennica, pokaz zabytkowego samochodu strażackiego oraz możliwość przejażdżki ulicami starego miasta.

jarmark - Za nami weekend pełen atrakcji w ramach Święta Srebra 2018

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *