„Z życzeniami na 100-lecie od olkuskiej młodzieży”

Stowarzyszenie Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej „SIMO”, które na co dzień prowadzi Klub Osiedlowy „Krecik” na Osiedlu Młodych w Olkuszu w wygrało projekt „Patriotyzm młodego pokolenia – deklaracja czy postawa?” w organizowanym przez Urząd Marszałkowski konkursie: „Naukowe Inspiracje – Ciekawe i Kreatywne”.

Olkuskie Stowarzyszenie, wspólnie z Kołem Naukowym Studentów Instytutu Politologii, olkuską młodzieżą licealną oraz pracownikami naukowymi Instytutu Politologii w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie będą uczyć młodzież jak należy prowadzić i analizować badania socjologiczne. Projekt odbędzie się w Olkuszu i został dofinansowany z funduszy województwa Małopolskiego w wysokości 7000zł.

Dodatkowo, projekt stowarzyszenia SIMO, „Z życzeniami na 100-lecie od olkuskiej młodzieży” w ramach naboru programu „Niepodległa”, organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zajął 73 miejsce na 2516 zgłoszeń z całego kraju. Tym samym stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie w wysokości 14 700 zł między innymi na zajęcia dla dzieci, w których najmłodsi przygotują kartki z życzeniami na niepodległość, które następnie zostaną wysłane to organizacji polonijnych na całym świecie. Dla dzieci zostaną również przygotowane m.in. zajęcia z malowania na szkle oraz zajęcia plastyczne, na których powstaną patriotyczne kotyliony czy mural przedstawiający 4 naszych lokalnych bohaterów walki o niepodległość Polski z różnych okresów historycznych: Władysława Gnysia, Andrija Potebnię, Francesco Nullo oraz Antoniego Kocjana. Przygotowana zostanie również historyczna gra miejska. Dla seniorów natomiast przygotowane zostaną wycieczki po miejscach szczególne ważnych historycznie dla naszego regionu oraz prelekcje lokalnych pasjonatów historii ziemi olkuskiej. Nie zapomniano również o naszych sąsiadach-obcokrajowcach mieszkających w Olkuszu: w ramach projektu zostaną dla nich przygotowane cotygodniowe bezpłatne zajęcia z języka polskiego. Ostatnią częścią projektu będzie stworzenie filmiku, na którym mieszkańcy miasta będą odpowiadać na pytanie „Co dla nich znaczy Niepodległość?”.

Jak przekonują przedstawiciele Stowarzyszenia Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej, ich największym atutem jest energia do działania oraz pomysły, które są coraz bardziej dostrzegane przez grantodawców – Aktywna organizacja pozarządowa powinna zabiegać o środki zewnętrzne z poza gminy, aby niejako wykazać, że ich pomysły są warte uwagi. Na koniec warto dodać tylko jedno, Świętujmy 100-lecie Odzyskania Niepodległości Polski w Olkuszu razem z Stowarzyszeniem SIMO! – podsumowuje wiceprezes stowarzyszenia SIMO Mateusz Kamionka.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *