XVI Turniej Rycerski na zamku w Rabsztynie

2022-07-08 /234
XVI Turniej Rycerski na zamku w Rabsztynie

Sezon na imprezy plenerowe trwa w najlepsze. W miniony weekend na zamku w Rabsztynie odbył się XVI Turniej Rycerski. Impreza cieszyła się bardzo dużym zainteresowanie nie tylko mieszkańców ale również pasjonatów historii oraz turystów przybywających z całego kraju.

Turnieje rycerskie odbywające się na zamku w Rabsztynie mają długą historię. W tym roku dobyła się już XVI odsłona tego jakże niezwykłego wydarzenia. Sobotnie zmagania rycerskie zainaugurował sam burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, który cała imprezę objął swoim patronatem. 

- Turniej Rycerski wraca do zrewitalizowanego zamku w Rabsztynie, który stał się niezwykle ciekawym punktem na mapie Szlaku Orlich Gniazd – mówił w trakcie swojego przemówienia Roman Piaśnik

Na to niezwykłe wydarzenie na zamku w Rabsztynie przybyło aż 140 rekonstruktorów, którzy byli ubrani głównie w stroje z epoki średniowiecza. Uroczystości zostały rozpoczęte przez maszerujący spod zamku pochód. Stojące pierścieniem bractwa rycerskie zostały powitane przez rycerza Mirka – dowódcy Leo Corde, Bytomskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji historycznej.

W pierwszy dzień imprezy osoby przybywające na zamkowe wzgórze mogły podziwiać m.in. widowiskowe zmagania wojowników ubranych w średniowieczne stroje, a także pokaz rycerzy konnych. Najbardziej widowiskowym elementem imprezy była tradycyjna rekonstrukcja szturmu na warownie tzw. „Bitwa o zamek”. Zakończeniem pełnego dnia atrakcji był koncert muzyki dawnej w wykonu folkowego zespołu „Żniwa”.

Drugi dzień imprezy rozpoczął się od turnieju zapaśniczego oraz zawodów w przeciąganiu liny. Osoby będące na zamku mogły podziwiać również pokaz średniowiecznego alchemika, a także turniej rzutu toporem i włócznią. Przez cały dzień trwania wydarzenia pod zamkiem odbywały się warsztaty garncarza i kowala.

Organizatorem XVI Turnieju Rycerskiego na zamku w Rabsztynie był Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu i Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu we współpracy ze Stowarzyszeniem „Zamek Rabsztyn”. Patronat nad wydarzeniem objął burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Adam Siekaniec

Adam Siekaniec