Włamał się do kilkunastu plebanii. Wpadł w powiecie olkuskim.

2023-03-07 /29
Włamał się do kilkunastu plebanii. Wpadł w powiecie olkuskim.
źródło: fot. Małopolska Policja

Dwóch mieszkańców województwa śląskiego w wieku 31 i 41 lat zostało zatrzymanych przez policjantów Wydziału Kryminalnego z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu za włamanie do parafii w Wolbromiu i kradzież pieniędzy. W toku śledztwa okazało się, że 41-latek miał na swoim koncie kilkanaście innych włamań do plebanii na terenie Śląska i Małopolski.

Kradzież z włamaniem miała miejsce 26 stycznia 2023 roku, między godziną 14 a 15, w jednej z wolbromskich parafii. Sprawcy włamali się do plebanii, splądrowali pomieszczenia i ukradli pieniądze. Policja zidentyfikowała dwie osoby zamieszane w przestępstwo, które okazały się mieszkańcami województwa śląskiego w wieku 31 i 41 lat. Zostali oni zatrzymani przez kryminalnych w Olkuszu 1 marca 2023 roku na terenie województwa śląskiego.

2 marca podejrzani zostali przedstawieni zarzuty kradzieży z włamaniem. Policja ustaliła, że 41-latek dokonał kilkunastu innych podobnych przestępstw od października 2022 roku do stycznia 2023 roku, głównie na terenie województwa śląskiego.

Na wniosek śledczych, 3 marca 2023 roku Sąd Rejonowy w Olkuszu zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na 2 miesiące. Sprawa jest w trakcie rozwoju. W piątek 3 marca podejrzani zostali przewiezieni do zakładu karnego.

Zgodnie z kodeksem karnym, za kradzież z włamaniem grozi do 10 lat więzienia. Jednakże, z uwagi na fakt, że 41-latek był już skazany za podobne przestępstwa i działał w warunkach recydywy, może mu grozić znacznie surowszy wyrok nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Adam Siekaniec

Adam Siekaniec