Władze Olkusza kolejny raz niezainteresowane sprostowaniem błędnych informacji nt. Krwawej Środy

     31 lipca obchodziliśmy rocznicę Krwawej Środy – dnia, w którym Niemcy brutalnie znęcali się nad mieszkańcami Olkusza. Niestety, jest to kolejny rok, w którym władze miasta nie podjęły interwencji w sprawie pomyłki w amerykańskiej „Encyklopedii Obozów i Gett: 1933-1945”, w której znajduje się błędny zapis, jakoby Żydzi byli jedynymi ofiarami tego pamiętnego dnia.

     Dotychczas ukazały się dwa tomy encyklopedii, opracowanej przez Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, zatytułowanej “Encyklopedia Obozów i Gett: 1933-1945” (The United States Holocaust Memorial Museum Encyclopedia of Camps and Ghettos: 1933-1945), które zostały wydane przez wydawnictwo Uniwersytetu Indiana w USA w 2009 i 2012 roku. We wspomnianej publikacji Muzeum Holokaustu, znajdują się błędy, które wkradły się do hasła „Olkusz” (drugi tom „Encyklopedii …”). Zawarte są w niej bowiem informacje, jakoby Żydzi byli jedynymi ofiarami Krwawej Środy w Olkuszu 31 lipca 1940 roku. Ponadto, pół miesiąca wcześniej rzekomo miano rozstrzelać w Olkuszu dwudziestu Żydów, a faktycznie ofiarami niemieckiej egzekucji z 16 lipca tegoż roku było dwudziestu Polaków, których nazwiska już dawno ustalono – 5 Olkuszan i 15 mieszkańców Sosnowca.

     Na błędne informacje odnośnie „Krwawej Środy” zawarte w tej „Encyklopedii …” dotychczas nie zwrócono uwagi, chociaż jest oczywistym, że hitlerowski odwet za zastrzelenie niemieckiego żandarma dotknął wielu mężczyzn z Olkusza, nie tylko Żydów.

     Takie sprawy trzeba prostować, bowiem wszystkie wydane w Polsce opracowania poświęcone Krwawej Środzie, wyraźnie wskazują na potwierdzone źródła informacji, iż ofiarami tych represji byli zarówno Żydzi, jak i Polacy. Nawet w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie znajdują się wspomnienia dwóch świadków z Olkusza, którzy jednoznacznie potwierdzają ten fakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *