Wizyta władz Starogardu Gdańskiego w Olkuszu

We wtorek 24 lipca do Olkusza z roboczą wizytą przyjechał Zastępca Prezydenta Starogardu Gdańskiego Przemysław Biesek-Talewski.

wizyta starogard 6 - Wizyta władz Starogardu Gdańskiego w Olkuszu

Celem jego przyjazdu do Srebrnego Miasta była chęć zapoznania się z doświadczeniami władz miejskich w zakresie adaptacji zabytkowych piwnic ratusza oraz trwających prac rewitalizacyjnych w obrębie budynku dawnego starostwa. Podczas trwającego obecnie zadania „Rewitalizacja Śródmieścia Starogardu Gdańskiego” władze tego pomorskiego miasta podjęły decyzję o adaptacji gotyckich piwnic tamtejszego ratusza staromiejskiego na cele wystawienniczo-muzealne. Doświadczenia miast, które tak jak Olkusz przeprowadziły taką inwestycję, stały się bardzo cenne.

Zadawaliśmy sobie pytanie, czy warto te relikty eksponować. Po wizycie w Olkuszu widzę, że warto, ponieważ mają one ogromny potencjał – mówił Przemysław Biesek-Talewski, zastępca prezydenta Starogardu.

Przybyłego gościa interesowały zarówno szczegóły techniczne dotyczące prac konserwatorskich i budowalnych w obrębie starówki, jak też plany dotyczące stworzenia tam podziemnej trasy turystycznej. Po spotkaniu w urzędzie, władze Olkusza i Starogardu Gdańskiego wspólnie odwiedzili podziemia ratusza, by dyskutować o prowadzonych tam obecnie pracach, a następnie przeszli do budynku dawnego starostwa. Mieli okazję zobaczyć zabytkowe piwnice, jakie rozciągają się pod budynkiem starostwa oraz elementy kamieniarki, jakie zostały odnalezione podczas prac archeologicznych.

wizyta starogard 14 - Wizyta władz Starogardu Gdańskiego w Olkuszu

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *