Widowiskowa rekonstrukcja pojedynku Żołnierzy Wyklętych z UB w Rabsztynie

     W sobotę 3 marca pod Chatą Kocjana w Rabsztynie odbyła się inscenizacja historyczna „Żołnierze Wyklęci ziemi olkuskiej”. Zorganizowane w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wydarzenie zgromadziło dość liczną, jak na mroźną pogodę, publiczność.

28536980 1454573924668919 386516827 n - Widowiskowa rekonstrukcja pojedynku Żołnierzy Wyklętych z UB w Rabsztynie

     Scenariusz inscenizacji oparty był o prawdziwe wydarzenia, jakie miały miejsce w tym regionie w 1945 r. Rekonstruktorzy zainscenizowali realia zaprowadzania „ludowej” władzy oraz niszczenia przez komunistów podziemia niepodległościowego, które nie zgadzało się na narzucony przez Moskwę reżim. Inscenizacji towarzyszyła narracja, prowadzona z wykorzystaniem m. in. fragmentów wspomnień świadków oraz oryginalnych raportów szefa olkuskiego UB z 1945 r. Kulminacyjną sceną widowiska była zrealizowana przy pomocy broni hukowej i pirotechniki potyczka między oddziałem partyzanckim, a ubecką obławą. Po zakończonym widowisku zainteresowani widzowie mogli odebrać okolicznościowe broszury, przybliżające temat powojennego podziemia niepodległościowego na ziemi olkuskiej.

28721807 1454573918002253 547615277 n - Widowiskowa rekonstrukcja pojedynku Żołnierzy Wyklętych z UB w Rabsztynie

     Wśród ponad trzydziestu rekonstruktorów biorących udział w wydarzeniu znaleźli się członkowie: Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wrzesień’39 z Krakowa, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z Nowego Targu, wraz z jego Sekcją Młodzieżową, Grupy Rekonstrukcji Historycznej Żandarmeria z Nowego Sącza, Grupy Rekonstrukcji Historycznej Wataha z Żarnowca, Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej im. 16. pp z Tarnowa oraz gospodarze – Światowy Związek Żołnierzy AK z Olkusza.

DSC 0022 1 - Widowiskowa rekonstrukcja pojedynku Żołnierzy Wyklętych z UB w Rabsztynie

     Inicjatywę zorganizowało olkuskie koło Światowego Związku Żołnierzy AK we współpracy z UMiG Olkusz, MOK Olkusz oraz PTTK Olkusz. Sponsorami byli: syn żołnierza Armii Krajowej Marian Kostulski, prowadzący zakład pogrzebowy przy ul. Szpitalnej w Olkuszu, firma kateringowa Artur Sokół konstrukcje metalowe Welder Waldemar Tyliba z Zedermana, tartak, usługi stolarskie Wojciech Maj z Wiśliczki oraz P.W. Solid Projekt Mikołaj Czapnik z Wolbromia.

DSC 0106 - Widowiskowa rekonstrukcja pojedynku Żołnierzy Wyklętych z UB w Rabsztynie

zdjęcia: Mateusz Łebek, Stanisław Dudek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *