Wiceprzewodniczący SLD Andrzej Szejna odwiedził Olkusz

W sobotę 27 kwietnia w olkuskim „Ekonomiku” gościł Andrzej Szejna. Wiceprzewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej kandyduje do Parlamentu Europejskiego z list Koalicji Europejskiej z miejsca nr 3 w naszym okręgu.

58444183 2038095403166438 5967376266267983872 n - Wiceprzewodniczący SLD Andrzej Szejna odwiedził Olkusz

Andrzej Szejna to obecny Wiceprzewodniczący SLD. Z wykształcenia jest on prawnikiem i jak mówi zna 4 języki obce (angielski, niemiecki, rosyjski oraz francuski). W swojej karierze pełnił już m.in. funkcję podsekretarza stanu ds. europejskich w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej czy wiceministra gospodarki, pracy i polityki społecznej. W kadencji 2004-2009 sprawował również mandat Europosła i liczy na to, że w nadchodzących wyborach uda mu się do Europarlamentu powrócić.

59350576 456936731715531 4257970842849247232 n - Wiceprzewodniczący SLD Andrzej Szejna odwiedził Olkusz

W swojej niespełna godzinnej prelekcji Szejna poruszył wiele wątków, a zaczął od krytyki polityki energetycznej Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem wiceprzewodniczącego SLD Polska powinna stopniowo odchodzić od węgla, zastępując go źródłami odnawialnymi. Jak podkreślił kandydat do Parlamentu Europejskiego, proces ten powinien się jednak odbywać w sposób przemyślany, tak aby móc zapewnić osobom pracującym dziś w kopalniach nowe miejsca pracy.

Pan Prezydent Duda mówi jak wspaniały jest węgiel, podczas gdy w Krakowie, Olkuszu czy też wielu innych polskich miastach dusimy się z powodu smogu. Największym kłamstwem obecnego rządu jest własnie fakt, że mówi on jak to broni polskiego węgla. Szkoda, że Pan Kaczyński czy Pan Morawiecki nie kwapią się już, by powiedzieć Polakom prosto w oczy, że od kilku lat gwałtownie wzrasta import rosyjskiego węgla, który jest o 30% tańszy. Uważam, że jest to realizowanie interesu rosyjskiego w Polsce –  mówił był wiceminister.

Sobotni gość przybliżał również zebranym na sali osobom o co zamierza walczyć jako Eurodeputowany. Podczas sobotniego spotkania rozmawiano m.in. o przyszłości Polski w Europie, programach socjalnych, sądownictwie, oświacie czy religii. Andrzej Szejna zadeklarował również, że jeżeli uda mu się uzyskać mandat europoselski, to otworzy on w Olkuszu swoje biuro. Warto także wspomnieć, że kiedy przed ponad dziesięcioma laty sprawował on funkcję eurodeputowanego, to również posiadał swoje biuro w „Srebrnym Mieście”.

Nasz program jest proeuropejski i społeczny. Mówimy w nim o walce ze smogiem, efektywnym wykorzystywaniu funduszy modernizacyjnych, szansach młodych ludzi, a przede wszystkim walce o zrównanie minimalnej oraz średniej płacy w Polsce z poziomem swoich europejskich odpowiedników – przekonywał Andrzej Szejna

W spotkaniu „Porozmawiajmy o Europie” wzięło udział ok. 30 osób. Wiceprzewodniczącemu Sojuszu Lewicy Demokratycznej towarzyszył m.in. Janusz Dudkiewicz, którego kandydat do Parlamentu Europejskiego nazwał swoim bliskim przyjacielem. Przewodniczący struktur SLD w Powiecie Olkuskim życzył Andrzejowi Szejnie sukcesu i postanowił dodać od siebie kilka słów na temat tego, jak ważną rolę w kontekście przyszłości wspólnoty europejskiej odgrywać będą młodzi ludzie.

Zobaczmy, jak wiele młodych osób korzysta obecnie z dobrodziejstw Unii Europejskiej i jednocześnie daje sobą manipulować, ulegając PiS-owskim hasłom. Możemy dziś bez problemu pracować w każdym z krajów Unii czy swobodnie podróżować mając ze sobą jedynie dowód osobisty. Młodzi ludzie muszą wiedzieć, że bez Unii tego nie będzie, a na naszych granicach znów pojawią się kilkukilometrowe kolejki do kontroli. Zbyt wiele osób myśli, że Unia Europejska to coś normalnego, co istnieje i zawsze będzie istniało. To nie jest nam dane raz na zawsze – podsumował Janusz Dudkiewicz.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *