Weź udział w uroczystościach odsłonięcia tablicy na Starym Cmentarzu w Olkuszu

Odzyskana przed stu laty niepodległość to nie tylko zasługa żołnierzy, z bronią w ręku walczących o wolną Polskę. To również dzieło tych, którzy budowali niepodległość i samorządność w swych małych ojczyznach. Członkom i działaczom organizacji wojskowych, politycznych i społecznych z terenu dawnego Powiatu Olkuskiego, zostanie poświęcona tablica, której uroczyste odsłonięcie odbędzie się w niedzielę 9 grudnia na olkuskim Starym Cmentarzu. Patronat medialny nad tym wyjątkowym wydarzeniem objął Kurier Olkuski.

plakat tablica ok 2 - Weź udział w uroczystościach odsłonięcia tablicy na Starym Cmentarzu w Olkuszu

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10:00 Mszą św. w Bazylice Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu w intencji członków organizacji z terenu dawnego Powiatu Olkuskiego, które wniosły wkład w dzieło odbudowy niepodległej Polski w 1918 roku. Następnie uczestnicy uroczystości, w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego oraz orkiestry wojskowej, przejdą ulicami miasta na Stary Cmentarz, gdzie około godziny 11.30 odbędzie się poświęcenie i odsłonięcie tablicy pamiątkowej wmurowanej w Ścianę Pamięci. Warto dodać, że wśród kilkudziesięciu organizacji, jakie działały w latach 1914-18 na ziemi olkuskiej były m.in. straże pożarne, organizacje pomocy społecznej, takie jak Komitet ratunkowy Powiatu Olkuskiego, stowarzyszenia spożywcze, kulturalne i sportowe, samorządy, szkoły i skauting.

Zachęcam wszystkich mieszkańców z terenu ówczesnej ziemi olkuskiej do wspólnego oddania czci naszym lokalnym działaczom, dzięki którym możemy cieszyć się z niepodległej Ojczyzny. Osobom walczącym przed stu laty o lepsze życie dla nas, nie stawiano pomników. Dlatego w ten symboliczny sposób, jakim jest wspólna tablica w szczególnym miejscu, chcemy oddać im cześć – mówi Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Organizatorem uroczystości, nad którymi patronat honorowy objął Instytut Pamięci Narodowej jest burmistrz Roman Piaśnik oraz Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr hab. Filip Musiał. Partnerami wydarzenia są z kolei Parafia pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, 6. Brygada Powietrznodesantowa im. gen. bryg. Stanisława Franciszka Sosabowskiego w Krakowie, olkuskie koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Zespół Szkół w Olkuszu ZDZ w Katowicach oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Ponadto, patronat medialny nad uroczystościami objął Przegląd Olkuski i Kurier Olkuski.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *