W szpitalu w Jaroszowcu otwarto nowoczesną kriokomorę

W Małopolskim Szpitalu Chorób Płuc i Rehabilitacji im. Edmunda Wojtyły w Jaroszowcu oddano do użytku kriokomorę, umożliwiającą leczenie niskimi temperaturami. Urządzenie to pochodzi z najwyższej możliwej półki, jako że sprzętu od tego samego dostawcy używają… m.in. piłkarze Arsenalu F.C.

DSC06475 - W szpitalu w Jaroszowcu otwarto nowoczesną kriokomorę

Zakup i montaż i budowa dwuosobowej kabiny to jeden ze zwycięskich projektów, który został wyłoniony w ramach II edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Warto dodać, że od niedawna szpital w Jaroszowcu ma także w swoich zasobach ultranowoczesny aparat rentgenowski. Jak widać, placówka wciąż wzbogaca swoją ofertę dla pacjentów.

DSC06462 - W szpitalu w Jaroszowcu otwarto nowoczesną kriokomorę

Dzisiejsze spotkanie jest dowodem na to, że szpital nieustannie się rozwija. To zasługa kadry zarządzającej i personelu medycznego. Gratuluję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji kolejnej, ważnej dla Małopolan inwestycji – powiedział Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.

DSC06510 - W szpitalu w Jaroszowcu otwarto nowoczesną kriokomorę

W uroczystym przecięciu wstęgi przed kriokomorą, oprócz dyrektora szpitala i marszałka, uczestniczyli także parlamentarzyści, samorządowcy oraz personel medyczny szpitala. O poświęcenie kriokomory został z kolei poproszony proboszcz parafii Jaroszowiec ks. Jan Wieczorek. O specyfice leczenia niskimi temperaturami podczas prezentacji kriokomory mówił natomiast reprezentant wykonawcy tego systemu Tomasz Kabała.

DSC06465 - W szpitalu w Jaroszowcu otwarto nowoczesną kriokomorę

Kriokomora wytwarza temperaturę, która nie występuje w przyrodzie, tj. minus 160 st. Celsjusza. Niskie temperatury uruchamiają w nas naturalne mechanizmy lecznicze organizmu. Komory kriogeniczne stosuje się przy terapii schorzeń układowych, gdzie stanami chorobowymi objętych jest wiele tkanek. Terapia zimnem ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozluźnia mięśnie, a efekt krioterapii utrzymuje się przez wiele godzin – podkreślał zastępca dyrektora wrocławskiej spółki „Creator”.

DSC06463 - W szpitalu w Jaroszowcu otwarto nowoczesną kriokomorę

Kriokomora zamontowana w jaroszowieckim szpitalu składa się z dwóch komór: przedsionka i komory właściwej. W pierwszym z wymienionych pomieszczeń uczestnicy krioterapii poddawani są działaniu temperatury do minus 60 st. C., a w kolejnym do minus 130 stopni. Sprzęt jest już po odbiorze technicznym, a więc wkrótce będą mogli korzystać z niego pierwsi pacjenci.

źródło: gmina-klucze.pl

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

One thought on “W szpitalu w Jaroszowcu otwarto nowoczesną kriokomorę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *