W powiecie z PiS-em, do Europarlamentu z Partią Razem. Dwa oblicza Jana Orkisza

Partia Razem, Unia Pracy i Ruch Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza porozumiały się w sprawie utworzenia wspólnej listy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jedynką KKW „Lewica Razem” w okręgu Małopolska-Świętokrzyskie będzie… Jan Orkisz, ten sam który w Radzie Powiatu w Olkuszu wszedł w koalicję PiS-em, a w II turze wyborów na Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz poparł przewodniczącego olkuskich struktur tejże partii Łukasza Kmitę.

O karierze politycznej Jana Orkisza można by napisać książkę. W latach 1970–1983 należał on do Związku Młodzieży Socjalistycznej, a od 1976 roku, aż do rozwiązania, działał w PZPR, gdzie pełnił m.in. funkcję sekretarza komitetu miejsko-gminnego w Olkuszu (za Wikipedią). O jego aktywności z tego okresu można także poczytać w zbiorach Instytutu Pamięci Narodowej, skąd możemy m.in. dowiedzieć się, że w 1986 roku został on upoważniony przez Wydział „C” Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Katowicach (odpowiednika jednostek centralnych SB) do dostępu do wiadomości stanowiących tajemnicę państwową. Później Orkisz sprawował m.in. mandat Posła na Sejm RP IV kadencji. Na polityczną emeryturę wrócił z kolei do Olkusza, gdzie od 2006 roku zasiada w Radzie Powiatu w Olkuszu. W minionych wyborach ponownie udało mu się uzyskać reelekcję, startując z 2 miejsca na listach OdNowy-Kontynuacji Pawła Piasnego.

Tutaj byliśmy świadkami nieoczekiwanego zwrotu akcji w karierze Jana Orkisza. 26 października, za pośrednictwem ogłoszenia płatnego w Przeglądzie Olkuskim, poparł on bowiem Łukasza Kmitę z PiS w II turze wyborów na stanowisko gospodarza „Srebrnego Miasta”. Poparcia obecnemu Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Olkuszu udzielił wówczas razem z nim także Starosta Olkuski Paweł Piasny oraz kandydat na Burmistrza Olkusza z ramienia „OdNowy” Sebastian Tomsia. Co więcej, 21 listopada, podczas pierwszej sesji Rady Powiatu kadencji 2018-2023… Jan Orkisz wszedł w koalicję z PiS-em. Radni „OdNowy” oraz Prawa i Sprawiedliwości utworzyli bowiem koalicję rządzącą, dzięki której Orkisz znalazł się w Zarządzie Powiatu.

odnowa - W powiecie z PiS-em, do Europarlamentu z Partią Razem. Dwa oblicza Jana Orkisza

Mimo tych wszystkich wydarzeń kilka dni temu okazało się, że… będzie on startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego z pierwszego miejsca na liście KKW Lewica razem. Komitet ten utworzyły 3 mocno lewicowe partie, czyli partia Razem, Ruch Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza oraz Unia Pracy, której Jan Orkisz jest wiceprezesem. Taki obrót wydarzeń wydaje się tym bardziej zaskakujący, że startując z komitetu, któremu z Prawem i Sprawiedliwością, delikatnie mówiąc, nie jest po drodze… Orkisz w tym samym czasie jest członkiem koalicji z PiS-em w Radzie Powiatu w Olkuszu. Wiele osób, za pośrednictwem konta Jana Orkisza na Facebooku, na którym chwalił się on otrzymanym miejscem, zwróciło uwagę na tę kwestię i pytało wprost czy KKW „Lewica Razem” zdaje sobie w ogóle sprawę z tego kogo ma na swoich listach. Komentarze te szybko znikały jednak z jego profilu.

Jakie natomiast jest Państwa zdanie na ten temat? Czy zamierzają Państwo oddać swój głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego właśnie na Jana Orkisza? Serdecznie zachęcamy do dzielenia się swoimi przemyśleniami w komentarzach.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

7 thoughts on “W powiecie z PiS-em, do Europarlamentu z Partią Razem. Dwa oblicza Jana Orkisza

 • Marzec 5, 2019 at 6:58 pm
  Permalink

  Michał, przecież Ty w wieku Orkisza będziesz miał podobne osiągi – może nawet stronę na Wikipedii 😀 Już trzecia opcja polityczna w Twojej karierze, a młody jesteś…

  Reply
  • Marzec 5, 2019 at 8:06 pm
   Permalink

   Ale nurt podobny. Mówiąc źle o PiSie wchodząc z nią w koalicję i popierając kandydata na burmistrza Pan JO sprzedał swoje ideały za które podziwiało go wiele ludzi i wyborcy

   Reply
   • Marzec 9, 2019 at 7:44 am
    Permalink

    POlitycy w około nas. Bez ideałów, mają je tylko przed kamerami, reszta to układy i kasa!

    Reply
  • Marzec 6, 2019 at 10:21 am
   Permalink

   Jest pewna różnica; Michał do całej swojej działalności politycznej wyłącznie dopłaca, a Jan Orkisz wyłącznie z niej czerpie

   Reply
  • Marzec 6, 2019 at 4:07 pm
   Permalink

   Szanowny Panie/Pani Komentator,

   Myślę, że te dwa przypadki są zupełnie od siebie odmienne. Jeżeli będziemy łaskawi uznać za błędy młodości moją działalność kilka lat temu, jako nastolatek, w młodzieżówce Korwina (o co serdecznie proszę 😀 ), to jedyną zmianą w mojej „karierze” była zmiana członkostwa w Stowarzyszeniu na rzecz Nowej Konstytucji Kukiz’15 na Platformę Obywatelską. Za każdym razem podkreślam jednak, że ja poglądy zawsze miałem takie same, czyli liberalne, a że Ruch Pawła Kukiza zaczął już wybitnie skręcać w stronę PiS-u, to niestety musiałem swoim byłym kolegom i koleżankom podziękować za współpracę. Ogłoszony przedwczoraj start Agnieszki Ścigaj z „jedynki” do Parlamentu Europejskiego z okręgu… Wrocław-Opole utwierdził mnie tylko w przekonaniu, że niestety możliwości naszej dalszej współpracy się wyczerpały.

   Sytuacja Pana Jana Orkisza jest jednak zupełnie inna. Nie mówię już nawet o tym, że jak ja mogę wstydzić się, że za młodu „latałem” przy Korwinie, to Pan Jan może wstydzić się piastowaniem posady Sekretarza komitetu miejsko-gminnego PZPR w Olkuszu (choć we wstyd tu akurat osobiście wątpię). Jan Orkisz JEDNOCZEŚNIE trwa w koalicji z PiS w Powiecie Olkuskim i JEDNOCZEŚNIE startuje z list KKW „Lewica Razem” do Europarlamentu. Dla przykładu, na swoim facebookowym profilu ogłosił on jaka to wspaniała decyzja i szansa dla polskiej lewicy, 2 dni później na sesji Rady Powiatu głosował i trzymał wspólne stanowisko razem z radnymi Prawa i Sprawiedliwości, a dzień później znowu wychwalał Partię Razem. Ukazanie tej groteski było głównym celem mojego artykułu, do czego nawiązałem w tytule wpisu.

   Pozdrawiam Pana/Panią serdecznie i życzę miłego dnia. Z wyrazami szacunku, Michał Pasternak.

   Reply
 • Marzec 6, 2019 at 9:58 am
  Permalink

  Bardzo chętnie zagłosuję na pana Orkisza. Nie popieram PiS, ale jednak widzę różnicę we współpracy z tą partią na poziomie lokalnym, gdzie rozwiązuje się konkretne problemy mieszkańców, a nie wdaje w ideologiczne wojenki.

  Reply
 • Marzec 6, 2019 at 10:34 am
  Permalink

  Wiadomo że Lewica Razem nie przekroczy progu wyborczego. Wtedy głosy oddane na nią wzmacniają to ugrupowanie, które zdobędzie największa ilość głosów – czyli PiS. oddając głos na Lewicę Razem głosujesz na PiS. I o to w tym wszystkim chodzi. Chcesz głosować na lewice , głosuj na Wiosnę – ona przekroczy próg. Nie jestem przeciw Razem. Po prostu to czysta matematyka.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *