W Olkuszu odbyła się inauguracyjna Msza św. Kościoła Polskokatolickiego

W niedzielę o godzinie 14:00 w Klubie Przyjaźń przy ul. Legionów Polskich w Olkuszu odbyła się inauguracyjna Msza św. Kościoła Polskokatolickiego: „U nas nie ma cenników za posługi. Nie pytamy skąd jesteś i kim byłeś. Potępiamy grzech, a nie ludzi” – mówi Ksiądz Tadeusz Budacz. Jego inicjatywa nie przeszła bez echa, jako że w ten sam dzień w innej olkuskiej parafii głoszono kazanie o „produktach czekoladopodobnych” w nawiązaniu do innych wyznań.

86704929 125639912319679 4657354066383339520 n - W Olkuszu odbyła się inauguracyjna Msza św. Kościoła Polskokatolickiego

W pierwszej liturgii polskokatolickiej w „Srebrnym Mieście” wzięło udział kilkadziesiąt osób. Sama Msza św. na pierwszy rzut oka nie różniła się natomiast od tej obowiązującej w Kościele Rzymskokatolickim. Jedyną wyczuwalną różnicą był fakt, że sprawowana była przede wszystkim spowiedź ogólna, jako że spowiedź indywidualna (uszna w konfesjonale), choć również sprawowana, nie jest uznawana w Kościele Polskokatolickim za konieczną. Takie same są również sakramenty i święta. Poważniejsze różnice można zauważyć dopiero w strukturze organizacyjnej.

Przede wszystkim Księży polskokatolickich nie obowiązuje celibat. Sprawujący liturgię w Małobądzu, a od wczoraj także w Olkuszu, Ksiądz Tadeusz Budacz ma bowiem żonę i dwójkę dzieci. Inna jest również władza, jako że tę sprawuje demokratyczny, zwoływany co 5 lat, Synod ogólnopolski: Polskokatolicy nie uznają zwierzchnictwa Papieża i dogmatu o jego nieomylności. Kościół Polskokatolicki uznaje tradycyjne Siedem Sakramentów Świętych, a to, jak są one traktowane w Kościele Rzymskokatolickim, w dużej mierze zależy od przychylności danego Księdza. Pogrzeby są natomiast sprawowane na olkuskim cmentarzu zawsze z Mszą Świętą.

Ja jako Ksiądz mam być dla ludzi, a nie ludzie dla mnie. Mam i chcę zawsze być sługą, a nie panem i Bogiem, i tym który osądza. Nauka Pisma Świętego zobowiązuje mnie do tego bym nigdy nie był sędzią. U nas w Parafii jest miejsce dla każdego: wierzącego i nie wierzącego, ateisty i agnostyka, Żyda i każdego z innego Wyznania czy Religii, nie patrzymy nigdy na Światopogląd czy przekonania polityczne – mówi Ksiądz Tadeusz Budacz.

Ksiądz Tadeusz Budacz 1 - W Olkuszu odbyła się inauguracyjna Msza św. Kościoła Polskokatolickiego

Co we wpisie Kapłana oznacza #czekoladopodobni? Inicjatywa Kapłana nie przeszła bez echa w innych olkuskich świątyniach. Jak mówi Ksiądz Tadeusz Budacz w Parafii Dobrego Pasterza na Osiedlu Słowiki tego samego dnia głoszone było specjalne kazanie ostrzegające wiernych przed innymi wyznaniami przy pomocy porównania do „produktów czekoladopodobnych”: „Zawsze staram się być tym, który idzie do bliźnich z sakramentalną posługą i słowem jednania. Żaden Kościół nie ma monopolu na zbawienie” – podsumowuje Ksiądz Tadeusz Budacz.
bialy pasek - W Olkuszu odbyła się inauguracyjna Msza św. Kościoła Polskokatolickiego
Ksiądz Tadeusz Budacz 2 - W Olkuszu odbyła się inauguracyjna Msza św. Kościoła Polskokatolickiego

Ksiądz Tadeusz Budacz zapowiedział także, że jako Kapelan Wolontariusz (bez wynagrodzenia), podejmie od przyszłego tygodnia posługę duszpasterską Kościoła Polskokatolickiego w Nowym Szpitalu w Olkuszu oraz dla bezdomnych w postaci Mszy św., Sakramentów, rozmowy czy pomocy duchowej. Zapewnia także, że jest do dyspozycji 24 godziny na dobę pod numerem telefonu 504 094 027 oraz za pośrednictwem Messengera. W duszpasterstwie pomagać mu będzie Ksiądz Bartosz Norman z Bukowna, również posiadający żonę i dwójkę dzieci.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *