W Olkuszu odbyła się inauguracyjna Msza św. Kościoła Polskokatolickiego

W niedzielę o godzinie 14:00 w Klubie Przyjaźń przy ul. Legionów Polskich w Olkuszu odbyła się inauguracyjna Msza św. Kościoła Polskokatolickiego: „U nas nie ma cenników za posługi. Nie pytamy skąd jesteś i kim byłeś. Potępiamy grzech, a nie ludzi” – mówi Ksiądz Tadeusz Budacz. Jego inicjatywa nie przeszła bez echa, jako że w ten sam dzień w innej olkuskiej parafii głoszono kazanie o „produktach czekoladopodobnych” w nawiązaniu do innych wyznań.

86704929 125639912319679 4657354066383339520 n - W Olkuszu odbyła się inauguracyjna Msza św. Kościoła Polskokatolickiego

W pierwszej liturgii polskokatolickiej w „Srebrnym Mieście” wzięło udział kilkadziesiąt osób. Sama Msza św. na pierwszy rzut oka nie różniła się natomiast od tej obowiązującej w Kościele Rzymskokatolickim. Jedyną wyczuwalną różnicą był fakt, że sprawowana była przede wszystkim spowiedź ogólna, jako że spowiedź indywidualna (uszna w konfesjonale), choć również sprawowana, nie jest uznawana w Kościele Polskokatolickim za konieczną. Takie same są również sakramenty i święta. Poważniejsze różnice można zauważyć dopiero w strukturze organizacyjnej.

Przede wszystkim Księży polskokatolickich nie obowiązuje celibat. Sprawujący liturgię w Małobądzu, a od wczoraj także w Olkuszu, Ksiądz Tadeusz Budacz ma bowiem żonę i dwójkę dzieci. Inna jest również władza, jako że tę sprawuje demokratyczny, zwoływany co 5 lat, Synod ogólnopolski: Polskokatolicy nie uznają zwierzchnictwa Papieża i dogmatu o jego nieomylności. Kościół Polskokatolicki uznaje tradycyjne Siedem Sakramentów Świętych, a to, jak są one traktowane w Kościele Rzymskokatolickim, w dużej mierze zależy od przychylności danego Księdza. Pogrzeby są natomiast sprawowane na olkuskim cmentarzu zawsze z Mszą Świętą.

Ja jako Ksiądz mam być dla ludzi, a nie ludzie dla mnie. Mam i chcę zawsze być sługą, a nie panem i Bogiem, i tym który osądza. Nauka Pisma Świętego zobowiązuje mnie do tego bym nigdy nie był sędzią. U nas w Parafii jest miejsce dla każdego: wierzącego i nie wierzącego, ateisty i agnostyka, Żyda i każdego z innego Wyznania czy Religii, nie patrzymy nigdy na Światopogląd czy przekonania polityczne – mówi Ksiądz Tadeusz Budacz.

Ksiądz Tadeusz Budacz 1 - W Olkuszu odbyła się inauguracyjna Msza św. Kościoła Polskokatolickiego

Co we wpisie Kapłana oznacza #czekoladopodobni? Inicjatywa Kapłana nie przeszła bez echa w innych olkuskich świątyniach. Jak mówi Ksiądz Tadeusz Budacz w Parafii Dobrego Pasterza na Osiedlu Słowiki tego samego dnia głoszone było specjalne kazanie ostrzegające wiernych przed innymi wyznaniami przy pomocy porównania do „produktów czekoladopodobnych”: „Zawsze staram się być tym, który idzie do bliźnich z sakramentalną posługą i słowem jednania. Żaden Kościół nie ma monopolu na zbawienie” – podsumowuje Ksiądz Tadeusz Budacz.
bialy pasek - W Olkuszu odbyła się inauguracyjna Msza św. Kościoła Polskokatolickiego
Ksiądz Tadeusz Budacz 2 - W Olkuszu odbyła się inauguracyjna Msza św. Kościoła Polskokatolickiego

Ksiądz Tadeusz Budacz zapowiedział także, że jako Kapelan Wolontariusz (bez wynagrodzenia), podejmie od przyszłego tygodnia posługę duszpasterską Kościoła Polskokatolickiego w Nowym Szpitalu w Olkuszu oraz dla bezdomnych w postaci Mszy św., Sakramentów, rozmowy czy pomocy duchowej. Zapewnia także, że jest do dyspozycji 24 godziny na dobę pod numerem telefonu 504 094 027 oraz za pośrednictwem Messengera. W duszpasterstwie pomagać mu będzie Ksiądz Bartosz Norman z Bukowna, również posiadający żonę i dwójkę dzieci.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *