W Olkuszu i Bukownie protestowali przeciw przemocy wobec kobiet

14 lutego odbyła się 7. edycja ogólnoświatowej akcji „One Billion Rising”, znanej w Polsce pod nazwą „Nazywam Się Miliard”. Celem akcji jest protest przeciwko gwałtom oraz przemocy wobec kobiet poprzez taniec. Dlaczego? Właśnie podczas tańca kobiety mają bowiem „rządzić” swoim ciałem. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objął Kurier Olkuski.

P1120745 - W Olkuszu i Bukownie protestowali przeciw przemocy wobec kobiet

Akcja odbywa się co roku od 2013 r. Zapoczątkowała ją Eve Ensler po serii gwałtów w USA, która miała miejsce 2 lata wcześniej. Jak mówiła wówczas inicjatorka tego wydarzenia: „Żyjemy na planecie, na której w ciągu swojego życia około miliarda kobiet padnie lub padło ofiarą gwałtu”. Podczas pierwszej edycji „One Billion Rising” w Walentynki tańczono w 200 państwach. W Polsce dotychczas przyłączyło się do tej inicjatywy ponad 30 miast. Od 2 lat do tego grona należy także Olkusz, a w tym roku do wspólnych protestów przyłączyło się także Bukowno.

52337602 382528099198904 8453158399226413056 o 1024x576 - W Olkuszu i Bukownie protestowali przeciw przemocy wobec kobiet

Patronatem honorowym akcje mieszkańców tych dwóch miast objęli zatem Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik oraz Burmistrz Miasta Bukowno Mirosław Gajdziszewski. Organizatorką „Nazywam Się Miliard” w naszym rejonie jest z kolei Radna Rady Miejskiej w Bukownie Magdalena Kubańska. Wydarzenie wsparli ponadto Senejko Medical Center, Stowarzyszenie „Fabryka Dobrych Zdarzeń” w Bukownie, Masaż u Wnuka, FHU ISOLA, Pizzeria Na Bogato, Vanilla Strefa Urody oraz PowerCity w Olkuszu. Gościem specjalnym manifestacji była także Poseł na Sejm RP Lidia Gądek.

P1120684 - W Olkuszu i Bukownie protestowali przeciw przemocy wobec kobiet

14 lutego uznawany jest za Światowy Dzień Zakochanych. Wszędzie, gdzie się obejrzycie, zobaczycie czerwone serca symbolizujące miłość. Wystawy sklepowe, ulice, kawiarnie, wszędzie na nich widzimy właśnie serca. Są one jednak nie tylko symbolem miłości. To także serca kobiet, które były, są lub będą molestowane, gwałcone lub bite przez swoich partnerów. Dziś chcemy nagłośnić problem przemocy wobec kobiet i protestować przeciwko temu zjawisku – Mówiła Radna.

P1120689 - W Olkuszu i Bukownie protestowali przeciw przemocy wobec kobiet

Na naszym kanale na YouTube mogą Państwo z kolei zobaczyć nagranie z tańca uczestników manifestacji do specjalnej piosenki „Tańczę, bo mam dość!”.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *