„W kocjanowej chałupie”

Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu zorganizował piknik pod Chatą Kocjana w Rabsztynie, w trakcie którego odbyły się m.in. warsztaty pszczelarskie i pokaz obrzędu w wykonaniu zespołu „Zawadzianie”. Stworzona została także rysunkowa książeczka edukacyjna „W kocjanowej chałupie”.

DSC0055 2 - "W kocjanowej chałupie"

Wspomniana książeczka to piękne i unikatowe wydawnictwo ilustrowane rysunkami Stanisława Wywioła, które w przystępny sposób przedstawia losy Antoniego Kocjana: rozstrzelanego w Pawiaku wybitnego konstruktora szybowcowego i szefa wywiadu lotniczego AK, który przyczynił się do rozpracowania tajemnicy broni V1 i V2. Ponadto, książeczka na przykładzie chaty w której urodził się Antoni Kocjan, prezentuje charakterystyczne założenia budownictwa drewnianego ziemi olkuskiej i dawnego wyposażenia kuchni, komory i obory. Interesującym dopełnieniem treści dla dużych i małych czytelników są krzyżówki, rebusy i inne gry nawiązujące do starych sprzętów oraz lokalnych, ginących tradycji i obrzędów.

DSC0078 - "W kocjanowej chałupie"

Szczęśliwymi posiadaczami nieodpłatnego wydawnictwa stali się uczestnicy wspomnianego pikniku oraz olkuskie szkoły i przedszkola. Otrzymają je również ci, którzy w nadchodzącym sezonie turystycznym, przed wyczerpaniem nakładu, osobiście odwiedzą Chatę Kocjana w Rabsztynie. Pozostali zainteresowani mogą natomiast skorzystać z wydawnictwa w formie cyfrowej, dostępnej na stronie internetowej olkuskiego MOK-u. Zadanie polegające na stworzeniu książeczki „W kocjanowej chałupie” zostało dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura- Interwencje 2018. EtnoPolska”. Było ono zrealizowane w partnerstwie Urzędem Miasta i Gminy w Olkuszu, Ochotniczą Strażą Pożarną w Braciejówce oraz Kołem Pszczelarskim.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *