W czasie weekendu majowego zachowajmy rozwagę na drodze!

Podczas ubiegłorocznej „majówki”, w wyniku brawury, braku rozsądku lub nieuwagi, w 46 wypadkach zginęły 2 osoby, a 53 zostały ranne. W sumie na polskich drogach doszło do 452 kolizji, a 130 nietrzeźwych kierujących zostało zatrzymanych. Przed nami kolejny długi weekend majowy, podczas którego wielu z nas wyruszy na zasłużony wypoczynek. Warto jednak zachować rozwagę, rozsądek i życzliwość na drodze wobec wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Mając na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim podróżującym, Małopolska Policja w okresie wyjazdów na wydłużony majowy weekend (27 kwietnia – 06 maja) zwiększy nadzór nad ruchem drogowym. Do działań włączony zostanie policyjny śmigłowiec, którego załoga na bieżąco będzie monitorowała sytuację na drogach. Głównym celem policyjnych działań będzie pomoc kierującym w bezpiecznym podróżowaniu poprzez nadzorowanie głównych szlaków komunikacyjnych województwa, udzielanie wskazówek i rad kierującym oraz upłynnianie ruchu i kierowanie pojazdów na drogi objazdowe.

Podczas weekendu majowego należy spodziewać się również częstszych kontroli drogowych. Do służby w tych dniach zostanie skierowana większa liczba funkcjonariuszy, którzy będą realizowali zadania, mające na celu zminimalizowanie liczby zdarzeń drogowych i ich skutków. Policjanci będą reagować na wykroczenia i przestępstwa wpływające na liczbę wypadków drogowych i ich ofiar, w szczególności na nadmierną prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu, nie zapinanie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących samochodem, przewożenie dzieci niezgodnie z przepisami (bez fotelików) oraz na kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu (każda kontrola drogowa będzie wiązała się z badaniem trzeźwości kierującego).

W związku z rozpoczęciem sezonu rowerowego i motocyklowego, policja zwraca się także do kierujących tymi pojazdami ze szczególnym apelem o rozważną i przede wszystkim zgodną z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego jazdę. Wypadek z udziałem prowadzącego jednoślad najczęściej kończy się jego ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu lub nawet śmiercią. Nie zawsze kierujący tymi pojazdami są sprawcami tych zdarzeń, dlatego ważne jest, by inni użytkownicy drogi również zachowali rozwagę i życzliwość wobec tych niechronionych uczestników ruchu drogowego. Włączając się do ruchu należy dokładnie obserwować nadjeżdżające pojazdy, a szczególnie jednoślady, gdyż im mniejszy obiekt, tym trudniej ocenić prędkość z jaką nadjeżdża. Istotne jest bowiem, by włączając się do ruchu nie zmuszać nadjeżdżających pojazdów do gwałtownego hamowania, a co za tym idzie, nie spowodować zagrożenia bezpieczeństwa. Podróżni powinni pamiętać, że policyjne działania, nawet te najbardziej nasilone, nie zastąpią rozsądku i wyobraźni kierujących.

Ponadto, w dniach 30 kwietnia – 03 maja obowiązują ograniczenia ruchu na drogach pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton:

30 kwietnia (poniedziałek) – w godzinach 18:00 – 22:00;
1 maja (wtorek) – w godzinach 8:00 – 22:00;
2 maja (środa) – w godzinach 18:00 – 22:00;
3 maja (czwartek) – w godzinach 8:00 – 22:00.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *