W czasie upałów pamiętajmy, by nie zostawiać dzieci i zwierząt w samochodzie

W ostatnich dniach termometry na zewnątrz pokazują ponad 30 stopni Celsjusza. Warto zatem pamiętać, by w żadnym przypadku, nawet na chwilę, nie zostawiać dzieci i zwierząt w samochodzie. Takie zachowanie jest nie tylko nieodpowiedzialne, ale także bardzo niebezpieczne i może skończyć się tragedią.

Upał na zewnątrz powoduje bowiem, że we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej panującej na zewnątrz. Mandat karny w wysokości 500 złotych to najmniejsza konsekwencja, jaka grozi w tej sytuacji. Przez brak rozwagi możemy bowiem mieć na sumieniu czyjeś zdrowie, a nawet życie. Olkuscy policjanci apelują również, by nie być obojętnym na takie sytuacje.

Gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej jej życiu lub zdrowiu, należy niezwłocznie poinformować o tym policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Warto również pamiętać o tym, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, iż dłuższe pozostawanie np. psa w nagrzanym samochodzie zagraża jego życiu, to mają oni prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu, włącznie z wybiciem szyby.

źródło: olkusz.policja.gov.pl
zdjęcie główne (przykładowe): pixabay.com

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

2 thoughts on “W czasie upałów pamiętajmy, by nie zostawiać dzieci i zwierząt w samochodzie

  • czerwiec 12, 2019 at 7:24 am
    Permalink

    Tak. Warto też przypomnieć tym, którzy powiedzą tu :”Ale ja tylko na dwie minutki” – ile raz z szybkich zakupów robi się pół godziny? Terminal nie działa, pani w kasie kodu nie może znaleźć, taaakiieeee faaaajne promocje są i warto coś wziąć, a może sąsiada spotkamy? Tak więc nie zostawiamy, nawet na „dwie minutki”.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *