W budżecie Olkusza zabraknie pieniędzy? Nierealne prognozy radnych PiS

Radni PiS-u i „OdNowy” Pawła Piasnego w Radzie Miejskiej w Olkuszu postanowili dodać 27 poprawek do projektu budżetu Olkusza, polegających na dodaniu do niego dodatkowych zadań. Koalicja rządząca nie mogła jednak znaleźć na to potrzebnych pieniędzy. Niektóre rozwiązania, na jakie wpadli Radni wydają się co najmniej nieodpowiedzialne, a inne można jedynie podsumować parafrazą popularnego mema, że znaleźli oni „jeden prosty sposób na brak pieniędzy, czym zawstydzili wszystkich księgowych (Zobacz Jak)”.

P1110115 1024x575 - W budżecie Olkusza zabraknie pieniędzy? Nierealne prognozy radnych PiS

Przypominamy, że do 15 listopada Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz składa Radzie Miejskiej projekt budżetu na przyszły rok. Następnie Radni oraz komisje stałe mogą zgłaszać do niego swoje poprawki. Tych koalicja rządząca, którą tworzą Radni Prawa i Sprawiedliwości oraz OdNowy-Kontynuacji Pawła Piasnego zdecydowała się przyjąć aż 27, a każda z nich polegała na dodaniu nowej inwestycji. Pieniądze na drzewach niestety jeszcze nie rosną, więc Radni musieli znaleźć źródła finansowania nowych zadań. Sposób ich pokrycia budzi wiele kontrowersji, a niektóre z nich wręcz wprawiają w zdumienie.

P1110581 1024x574 - W budżecie Olkusza zabraknie pieniędzy? Nierealne prognozy radnych PiS

PiS z OdNową przegłosowali bowiem dodanie inwestycji o łącznej kwocie 1 790 000 zł. W budżecie wydatki muszą się jednak bilansować z dochodami, zatem na remont schronów w budynkach komunalnych, zamiast 25 000 zł, w tym roku nie zostanie wydana ani złotówka. Nad tym działaniem nie ma się co dłużej rozpisywać, gdyż Rada by „dać” pieniądze na jedną inwestycję, musiała też z jakiejś innej je „zabrać”, a kwestia tego, czy olkuskie schrony wymagają pilnego remontu nie jest przedmiotem tego artykułu. Co niepokojące, było to jednak jedyne „normalne” źródło finansowania przyjętych przez koalicję rządzącą 27 inwestycji. Idąc dalej PiS z OdNową zmniejszyli bowiem fundusz na kary i odszkodowania na rzecz osób fizycznych o 265 000 zł.

P1110603 1024x575 - W budżecie Olkusza zabraknie pieniędzy? Nierealne prognozy radnych PiS

Już wtedy podnosiły się liczne głosy, że dość nieodpowiedzialnym jest finansowanie kolejnych inwestycji po prostu zakładając, że w tym roku Gmina Olkusz będzie sukcesywnie wygrywać kolejne postępowania sądowe. Co jeśli będzie inaczej? Jeżeli pomyślne życzenia Radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz OdNowy-Kontynuacji Pawła Piasnego się nie spełnią, to pieniądze na odszkodowania samorząd będzie musiał znaleźć w bardziej „brutalny” sposób, np. odwołując którąś z obiecanych i zaplanowanych inwestycji zaraz przed jej rozpoczęciem. O wiele bardziej uczciwe wobec mieszkańców wydaje się bowiem rozwiązanie, w którym wiedzą oni na czym stoją, a nie mają obiecany np. remont ulicy czy chodnika, który zależy tak naprawdę od szczęśliwego zrządzenia losu.

P1110598 1024x576 - W budżecie Olkusza zabraknie pieniędzy? Nierealne prognozy radnych PiS
fot. Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Olkuszu Józef Filas (z lewej) i Łukasz Piątek (z prawej)

Niestety zapędy koalicji rządzącej były coraz śmielsze i wkrótce Radni zaproponowali sfinansowanie dodatkowych zadań ze środków pochodzących ze zmniejszenia rezerwy celowej. Takie działanie okazało się jednak niezgodne z prawem, co wychwycili pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu. Radni PiS-u oraz OdNowy zadowolili się jednak rezerwą ogólną, którą zmniejszyli do zaledwie 463 000 zł. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych rezerwa na nieprzewidziane wydatki może wynosić do 1% kwoty całego budżetu gminy. W Olkuszu jest to jedynie… 0, 002%. Kiedy Radni przegłosowali zmniejszenie środków na zakup materiałów i wyposażenia o 60 000 zł., środków żywności o 10 000 zł. oraz zakup usług pozostałych o 30 000 zł., to z niepokojem na poczytania koalicji rządzącej zaczęli spoglądać już internauci.

Poczynania Rady przypominają mi grę w symulator klubu piłkarskiego za młodu. Wtedy również wszelkie środki na „wydatki inne” przerzucałem na budżet transferowy, tak aby móc ściągnąć do swojego zespołu wymarzonych zawodników. Mając 10 lat i grając na niskim poziomie trudności miało to może i prawo zadziałać, natomiast dorośli ludzie, zarządzający prawie 50-tysięczną gminą powinni się zastanowić czy są świadomi konsekwencji swoich działań. Tutaj, jeżeli coś pójdzie nie tak, nie da się bowiem po prostu wczytać poprzedniego zapisu gry – komentuje Pan Jakub.

To wszystko wciąż było jeszcze niczym w porównaniu do tego, na co PiS z OdNową wpadli na sam koniec. W budżecie wciąż brakowało aż 1 190 000 zł, zatem Rada przegłosowała… że wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych będą w tym roku wyższe o właśnie brakującą kwotę. Tak, Radni po prostu założyli, że dochody z podatku będą większe o brakującą kwotę: „Czy Radni PiS-u posiadają szklaną kulę? No i skąd przekonanie, że wpływy z PIT-u będą większe o akurat 1 190 000 zł, a nie o milion czy 1 250 000? Oprócz tego oczywiście, że trzeba było tak wpisać do Excela, żeby wszystko się zgadzało? Kmita chwalił się przed wyborami, że zarządza krakowskim KRUS-em najlepiej z jego wszystkich oddziałów regionalnych. Jeżeli to, co widzimy jest tego przykładem, to tym bardziej cieszę się, że przegrał wybory na Burmistrza” – mówi nam Pan Kamil. Z niepokojem na wspomniane działania spoglądają także władze miasta.

Wątpliwości Burmistrza wzbudził zaplanowany przez grupę radnych wzrost dochodów Gminy Olkusz z tytułu podatku PIT ponad prognozę Ministerstwa Finansów, która została przekazana z tegoż Ministerstwa oficjalną korespondencją w październiku 2018 roku. Przypomnę, że dochód PIT stanowi dochód budżetu państwa. Ze wzrostu dochodów PIT, zgodnie z wprowadzonymi zmianami, mają zostać pokryte wydatki na nowe zadania, jednak trudno w tej chwili prognozować wysokość osiągniętego dochodu z tytułu podatku PIT. Dlatego przy założeniu wzrostu tego dochodu należy postawić znak zapytania – komentuje Rzecznik Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu Michał Latos.

To wszystko sprawia, że Olkusz niebawem może znaleźć się w niemałych tarapatach. O ile gmina nie zacznie wygrywać sprawy po sprawie w sądach, wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych wzrosną o akurat 1 190 000 zł., a miasta nie spotkają praktycznie żadne niespodziewane wydatki (co chyba można byłoby określić jako cud), to w kasie miejskiej na koniec roku może zabraknąć nawet kilka milionów złotych: „Burmistrz Roman Piaśnik zamierza dążyć do maksymalnego zmniejszenia kwoty emisji obligacji zaplanowanej na ten rok. Wprowadzenie zadań, finansowanych z tak trudnego do prognozy dochodu, jakim jest PIT, sprawia że perspektywa emisji obligacji raczej się przybliża niż oddala” – dodaje Michał Latos.

P1110571 1024x576 - W budżecie Olkusza zabraknie pieniędzy? Nierealne prognozy radnych PiS

Widmo większego zadłużenia miasta i gminy Olkusz jest o tyle groteskowe, że zaraz po wyborach Starosta Olkuski ostro atakował Burmistrza Olkusza za chęć zaciągnięcia kredytu na sfinansowanie niektórych inwestycji. Teraz, z pomocą Radnych „OdNowy” Pawła Piasnego, którzy są w koalicji z PiS-em, prawdopodobnie tak właśnie się stanie. No cóż, na rok przed wyborami Paweł Piasny ostro krytykował również samego Łukasza Kmitę, a jak wszyscy pamiętamy, później poparł go w II Turze wyborów na Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz. Wygląda zatem na to, że polityka rządzi się swoimi prawami.

piasny i kmita do art o budzecie 1 - W budżecie Olkusza zabraknie pieniędzy? Nierealne prognozy radnych PiS

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

10 thoughts on “W budżecie Olkusza zabraknie pieniędzy? Nierealne prognozy radnych PiS

 • marzec 28, 2019 at 7:00 pm
  Permalink

  😀😀😀😀😪😪😪😪😪😀😪😀😪😀😪😀 A co z przychodniami i innymi przejeciami Pani minister z gabinetu cieni?

  Reply
 • marzec 28, 2019 at 8:06 pm
  Permalink

  Zmieńcie w końcu nazwę na Kurier Obywatelski. I będzie w końcu wszystko jasne.

  Reply
 • marzec 28, 2019 at 11:02 pm
  Permalink

  to właśnie są metody pisu, czy to budżet centralny, czy budzet gminy to tylko kwestia skali… Janusze ekonomi 🙂

  Reply
 • marzec 28, 2019 at 11:06 pm
  Permalink

  Na szczęśnie już niedługo i cały ten Pan Kmita odda pięknie łancuch. Wylecą z chukiem i bardzo dobrze. A mieszkańcy może w końcu się nauczą, że co wybory ta sama historia. Ehhhh

  Reply
  • marzec 28, 2019 at 11:09 pm
   Permalink

   Guma w majtach, budżet z gumy ale jaja 😀

   Reply
 • marzec 28, 2019 at 11:18 pm
  Permalink

  Panowie redaktorzy kreują się na drugą wybiórczą POKO-spoko. Kurier to jakaś terenowa odnoga wybiórczej? Ewidentnie chyba przeszli szkolenie w Agorze. Ta sama narracja to samo myślenie ta sama partia.

  Reply
 • marzec 28, 2019 at 11:22 pm
  Permalink

  Mój Olkusz taki piękny, a ludzie jacy mądrzy, radni fachowcy, wybitni ekonomiści po prostu raj! Kto ostatni zgasi światło?

  Reply
 • marzec 28, 2019 at 11:27 pm
  Permalink

  Szok, skandal, tragedia… płakać się chce puszczą miasto z torbami. Ludzie otwórzcie oczy.

  Reply
 • marzec 29, 2019 at 1:17 am
  Permalink

  Widać, że Pana Łukasza z Panem Starostą łaczy prawdziwe głębokie uczucie. Jeden drugiemu wypomina a po wyborach siedzą razem. Prawdziawa miłość.

  Reply
 • Pingback:Powiat olkuski rezygnuje z remontu drogi w Osieku i oddaje dofinansowanie - Kurier Olkuski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *