V Piknik Historyczny JURA 1914, czyli inscenizacja bitwy pod Krzywopłotami

Już po raz piąty w Krzywopłotach podczas pikniku historycznego JURA 1914 będziemy mieli okazję zobaczyć inscenizację bitwy legionistów polskich. Tegoroczna edycja pikniku odbędzie się już jutro, w sobotę 15 września.

plakat JURA 1914 2 - V Piknik Historyczny JURA 1914, czyli inscenizacja bitwy pod Krzywopłotami

Piknik Historyczny Jura 1914 otrzymał Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a także patronat honorowy Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka oraz Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Jarosława Szarka. Na wydarzenie zapraszają Wójt Gminy Klucze, Ochotnicza Straż Pożarna w Krzywopłotach, a także Sołtys i Rada Sołecka Krzywopłot.

Obchody w Krzywopłotach rozpoczną się o godzinie 14:00 przemarszem uczestników wydarzenia, wraz z pocztami sztandarowymi i reprezentacją grup rekonstrukcji historycznej, na miejsce uroczystości, czyli pod Dom Ludowy, gdzie zostanie odprawiona msza w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie delegacje gości i gospodarzy złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą poległych w 1914 roku polskich legionistów. Po części oficjalnej nastąpi program artystyczny, a najciekawszym punktem pikniku będzie inscenizacja bitwy z 1914 roku. Tak jak podczas poprzednich edycji, wezmą w niej udział rekonstruktorzy odtwarzający wojska dwóch zaborców i polskich legionistów. Piknikowi towarzyszyć będzie wystawa przygotowana przez krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, zatytułowana „Dla ciebie, Polsko. W stulecie czynu legionowego”. Ponadto od godzin południowych będzie można zwiedzać obóz wojskowy przygotowany przez rekonstruktorów.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *