Uwaga na włamywaczy grasujących po powiecie olkuskim!

2020-07-16 /233
Uwaga na włamywaczy grasujących po powiecie olkuskim!

W ostatnim czasie na terenie powiatu olkuskiego doszło do kilku włamań. Złodzieje włamywali się do samochodów, piwnic, garaży czy mieszkań, a następnie kradli z nich cenne przedmioty.

Dla przykładu 8 lipca na ulicy Korczaka w Olkuszu włamano się do zaparkowanego Audi, z którego skradziono wiertarkę, podnośnik mechaniczny oraz zestaw kluczy. Jeszcze tego samego dnia na ulicy Polnej złodziej włamał się natomiast do Renault Clio, z którego ukradł akumulator oraz uchwyt do telefonu. 11 lipca w Bolesławiu doszło z kolei do włamania do pakamery, z której skradziono m.in. akumulator samochodowy oraz inny sprzęt będący na wyposażeniu ciągnika rolniczego, a w ostatni poniedziałek na ulicy Legionów Polskich włamano się do piwnicy i skradziono z niej leżak.

Przy okazji tych zdarzeń policjanci przypominają, że złodzieje kradną wszystko, co ma jakąś wartość. Zazwyczaj są to pieniądze i telefony, ale zdarza się również, że są to chociażby narzędzia czy drobny sprzęt. Często sami pozostawiamy także w swoich samochodach różne przedmioty, nie zdając sobie sprawy, że mogą one stać się łupem dla przestępców. Wystarczy wtedy bowiem zaledwie chwila nieuwagi, by stać się ofiarą kradzieży.

Należy zwracać uwagę na nieznajome osoby, które przebywają na klatkach schodowych lub obserwują nasze samochody, domy czy mieszkania. Naszą szczególną uwagę powinny również zwrócić pojazdy o numerach rejestracyjnych spoza powiatu. Często bywa bowiem, że złodzieje przed dokonaniem włamania rozpoznają wcześniej teren pod pretekstem sprzedaży różnego rodzaju artykułów czy roznoszenia ulotek. Marki oraz numery rejestracyjne takich pojazdów mogą zatem okazać się później przydatne.

Aby nie dopuścić do włamania funkcjonariusze radzą przede wszystkich dokładnie zabezpieczać swoje mieszkania, budynki gospodarcze czy piwnice, pamiętając o zamykaniu okien, balkonów oraz drzwi. Przydatny może także okazać się montaż dodatkowych zabezpieczeń, takich jak systemy antywłamaniowe, dodatkowe zamki, rolety antywłamaniowe, a także kraty w dolnych partiach budynków. Dla włamywacza cenny jest bowiem czas, a pokonanie dodatkowej przeszkody może go skutecznie zniechęcić.

źródło: olkusz.policja.gov.pl