Uwaga! „Kieszonkowcy” grasują po olkuskich autobusach

W ostatnim czasie odnotowano kilka przypadków kradzieży kieszonkowej, które miały miejsce w olkuskich autobusach komunikacji miejskiej. Tylko na przestrzeni minionego tygodnia dwóch mieszkańców powiatu olkuskiego okradziono w ten sposób z pieniędzy i dokumentów.

Zatłoczone miejsca stanowią doskonałe warunki dla „kieszonkowców”, jako że złodzieje lubią duże skupiska ludzi, w których pozostają oni niezauważeni i anonimowi. Swoją ofiarę wybierają w autobusach, a następnie przyglądają jej się przez pewien czas, obserwując m.in. gdzie chowa portfel czy telefon komórkowy. Okazję do kradzieży wykorzystują wtedy, gdy nie ma wolnych miejsc siedzących i ofiara trzyma się poręczy. Tylko na przestrzeni minionego tygodnia mundurowi z Olkusza otrzymali kilka zawiadomień o tego typu kradzieżach kieszonkowych.

Dla przykładu w piątek 14 lutego okradziono mieszkankę „Srebrnego Miasta”, która straciła pieniądze i karty bankomatowe. Zanim kobieta zorientowała się, że padła ofiarą przestępstwa, złodziej zdążył już dokonać dwóch transakcji przy użyciu wspomnianych kart. We wtorek 18 lutego mieszkaniec powiatu olkuskiego stracił natomiast w ten sposób portfel z pieniędzmi i dokumentami. W obu przypadkach w autobusach panował ścisk i nie było wolnych miejsc siedzących. Kiedy ofiary kradzieży były zajęte trzymaniem poręczy, złodzieje niepostrzeżenie ukradli ich portfele.

Dlatego też funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu radzą, jak ustrzec się przed kradzieżą kieszonkową. Przede wszystkim, będąc w autobusie, należy zwrócić uwagę, czy nie jesteśmy obserwowani, w szczególności podczas wyjmowania i wkładania portfela. Rzeczy wartościowych nie powinno się natomiast trzymać w kieszeniach zewnętrznych, tylnej kieszeni spodni, ani w reklamówce, bowiem łatwo ją przeciąć. Nie należy również sprawdzać co chwilę miejsca przechowywania portfela czy telefonu, gdyż takim zachowaniem można łatwo zwrócić na siebie uwagę „kieszonkowca”.

źródło: olkusz.policja.gov.pl

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *