Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu staje się jeszcze bardziej przyjazny

Okres wakacyjny to zwykle najlepszy czas na przystąpienie do większych domowych remontów lub porządków. Nie inaczej jest w Urzędzie Miasta i Gminy w Olkuszu, gdzie w ostatnich tygodniach nastały zauważalne zmiany. Najważniejszą z nich jest przeniesienie na parter Wydziału Spraw Społecznych oraz Wydziału Urbanistyki i Ochrony Zabytków, czyli tych, które są najczęściej odwiedzane przez seniorów czy rodziców z dziećmi w wózkach.

67903345 1398652833623887 8914325736630779904 o - Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu staje się jeszcze bardziej przyjazny

Budynek olkuskiego magistratu ma już ponad 25 lat. Nie ma w nim windy, a przecież codziennie odwiedzany jest on przez osoby z ograniczeniami ruchowymi. W tej sprawie wielokrotnie interweniowali u mnie mieszkańcy, w tym Olkuska Rada Seniorów. Na tę chwilę nie możemy sobie niestety pozwolić na kompleksową przebudowę magistratu z instalacją windy, bo musielibyśmy zrezygnować z inwestycji realizowanych na terenie miasta i sołectw. Być może w przyszłości pojawią się możliwości uzyskania dofinansowania, a do tego czasu staram się jak najlepiej gospodarować tą przestrzenią, którą mamy do dyspozycji – komentuje Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Prowadzone prace remontowe mają na celu poprawę komfortu pracy w urzędzie, ale jednocześnie są skupione na poprawie komfortu obsługi klientów, również tych z niepełnosprawnością ruchową. Tylko w ostatnim czasie na parter budynku przeniesione były wspomniane dwa wydziały. To zdecydowanie rozwiązanie na plus, gdyż bardzo często przychodzą do nich seniorzy, np. w celu odbioru Karty Seniora, matki z dziećmi w wózkach czy przedsiębiorcy, którzy dokonują opłat w kasie na parterze magistratu. Ponadto w Wydziale Urbanistyki i Ochrony Zabytków brakowało dotychczas miejsca na wygodne prezentowanie mieszkańcom wielkoformatowych map.

67799888 1398652900290547 5397898671226355712 o - Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu staje się jeszcze bardziej przyjazny

W moim wieku wędrówka po schodach na drugie piętro jest już bardzo trudna. Cieszę się, że ktoś pomyślał jak może ułatwić nam życie. Bardziej odpowiada mi nawet sytuacja, w której swoje sprawy mogę załatwić na parterze, niż jakbym miała korzystać z windy, bo mam w niej często zawroty głowy – mówi spotkana przed Wydziałem Spraw Społecznych Pani Barbara, która dopytywała o Olkuską Kartę Seniora.

Warto również wspomnieć, że aby osiągnąć poprawę dostępności najczęściej odwiedzanych wydziałów Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu, burmistrz postanowił odstąpić własny gabinet z przyległym do niego sekretariatem oraz salą narad. Już teraz w tych pokojach w komfortowych warunkach obsługiwani są petenci, a to jeszcze nie koniec: „Mam kolejne pomysły jak jeszcze bardziej usprawnić pracę urzędu i przybliżyć go mieszkańcom. Nie da się jednak zrealizować wszystkich od razu, ale w przyszłości można spodziewać się kolejnych udogodnień” – włodarz „Srebrnego Miasta”.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *