Uroczystości 105. rocznicy Bitwy pod Krzywoplotami
W sobotę 16 listopada w Bydlinie uroczyście uczczono 105. rocznicę Bitwy pod Krzywopłotami, Bydlinem i Załężem, stoczonej przez legionistów polskich w 1914 roku. Tegoroczne obchody miały także wyjątkową oprawę, jako że zostały one wzbogacone o inscenizację bitwy w historycznym miejscu, jakim były zrekonstruowane okopy na wzgórzu św. Krzyża. To właśnie tam znajdowały się bowiem stanowiska strzeleckie m.in. legionowej artylerii.
Uroczystości rozpoczęły się od wspólnego przemarszu uczestników obchodów spod Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bydlinie na miejsce uroczystości, czyli mogiłę poległych w bitwie legionistów na cmentarzu parafialnym. Tam odbyła się z kolei Msza św. odprawiona przez biskupa Diecezji Sosnowieckiej Grzegorza Kaszaka z udziałem księży z parafii dekanatu jaroszowieckiego, w tym dziekana ks. kan. Marka Szeląga oraz proboszcza parafii Bydlin ks. Krzysztofa Słomiana. Następnie miejsce miał apel poległych i salwa honorowa, a zebrane delegacje władz samorządowych, organizacji politycznych czy stowarzyszeń historycznych złożyły wieńce pod mogiłą legionistów.
Po oficjalnej części obchodów zebrana społeczność udała się na wzgórze św. Krzyża, gdzie w autentycznych okopach, odtworzonych w ubiegłym roku przez władze Gminy Klucze, odbyła się widowiskowa inscenizacja historyczna. Inscenizatorzy, wśród których znaleźli się m.in. mieszkańcy gminy czy uczennice bydlińskiej szkoły, przedstawili sceny bitewne, a także poprzedzające je sceny pożegnania legionistów z cywilami przed bitwą i błogosławieństwa ich przez kapłana. Warto również wspomnieć, że prace odtworzeniowe to realizacja myśli samego Marszałka Józefa Piłsudskiego, który jeszcze za swojego życia chciał, aby w tym miejscu został utworzony rezerwat historyczny.
To jest niebywale nowoczesny sposób myślenia, aby powstało tutaj muzeum na otwartej przestrzeni. Stanowi ono bowiem uczczenie śladów walki zapisanych w ziemi oraz krajobrazie. Można postawić pomniki z kamienia czy ze spiżu, ale nic nie pokaże dramatyzmu tych chwil, tak jak autentyk, czyli to, co zostało tutaj uczytelnione – podkreślił w okolicznościowym przemówieniu prof. Krzysztof Wielgus z Politechniki Krakowskiej.
Po inscenizacji, która została nagrodzona przez widzów gromkimi brawami, wszyscy udali się z kolei do szkoły w Bydlinie, by obejrzeć przygotowany na tę okoliczność program artystyczny przedstawiony przez uczniów. Po występach odbyło się także uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego „Odzyskanie Niepodległości – Bohaterowie, Bitwy i Miejsca Pamięci”, podczas którego wręczono nagrody i wyróżnienia jego najlepszym uczestnikom. Prace konkursowe dzieci można było podziwiać na wystawie przygotowanej w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bydlinie.
Historię walczących w Bitwie pod Krzywopłotami można poznać klikając TUTAJ, a przeczytać, jak uroczystości z nią związane wyglądały… 37 lat temu klikając TUTAJ.
źródło: gmina-klucze.pl
zdjęcia: Marek Tarnówka – Fotografia