Umowa na dotację na remont dworku w Kluczach podpisana!

Historyczny Dworek Dietla w Kluczach ma szansę odzyskać dawny blask i stać się miejscem, które będzie tętnić życiem: w planach gminy jest bowiem rewitalizacja zabytkowego budynku. Umowę na dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego podpisali wczoraj Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa i Wójt Gminy Klucze Norbert Bień.

4 - Umowa na dotację na remont dworku w Kluczach podpisana!

To będzie inwestycja, na którą mieszkańcy Klucz czekali od dawna. Adaptacja zabytkowego dworku uwzględni wskazane przez nich potrzeby, zdiagnozowane podczas opracowywania Gminnego Programu Rewitalizacji. W odnowionym dworku stworzymy możliwości do prowadzenia działalności w sferze kultury, przedsiębiorczości, edukacji czy zdrowia. Historyczny budynek, należący przed laty do rodu przemysłowców, któremu Klucze zawdzięczają swój rozwój, dzięki tej inwestycji znowu stanie się swego rodzaju centrum tej miejscowości. Jestem wdzięczny zarządowi województwa za przyznanie wysokiej oceny naszego wniosku dotacyjnego – mówił Wójt Gminy Klucze Norbert Bień.

Dworek, który niszczał, do  końca 2019 roku zostanie odnowiony. To kolejna inwestycja tego typu w województwie – Dzięki środkom unijnym Małopolska zmienia się nie do poznania: staje się nie tylko coraz bardziej nowoczesnym regionem, ale też coraz piękniejszym. Tylko do 2020 roku na rewitalizację małych i średnich miast z całego województwa zdecydowaliśmy się przeznaczyć blisko 180 mln zł. W efekcie uda się wyremontować wiele budynków, które od lat popadały w ruinę czy zaniedbanych parków, które szpecą centrum. Wśród nich są też Klucze i zabytkowy dworek Dietla, który już niedługo będzie znów zachwycał – przekonywał marszałek Jacek Krupa.

8 - Umowa na dotację na remont dworku w Kluczach podpisana!

Koszt modernizacji budynku wynosi ok. 5,7 mln zł, z czego ponad 3,7 mln zł stanowi unijna dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Dzięki tym środkom uda się zrealizować szereg prac. Ponad stuletni dworek wymaga bowiem kapitalnego remontu: m.in. wymiany dachu i całej jego konstrukcji, skucia zawilgoconych tynków, remontu klatki, zmiany okien i drzwi, przebudowy schodów czy zewnętrznych cokołów. Żeby budynek był bardziej ekonomiczny w utrzymaniu zostaną też wymienione wszystkie instalacje: elektryczna, wodno-kanalizacyjna oraz ogrzewanie. Odnowiony Dworek Dietla w Kluczach stanie się miejscem tętniącym życiem. Mogą tam być organizowane ciekawe wydarzenia kulturalne, m.in. koncerty kameralne, wernisaże czy spotkania literackie. Budynek ma być również wsparciem dla lokalnych organizacji pozarządowych, które będą mogły korzystać z pomieszczeń, sali konferencyjnej i całego zaplecza biurowego na pierwszym piętrze. W budynku mają się też odbywać bezpłatne szkolenia dla młodych przedsiębiorców (m.in. w ramach Centrum Aktywności Społeczno-Gospodarczej, które tam powstanie). Unijne wsparcie z RPO WM pozwoli także na zaadoptowanie części dworku na kameralne muzeum, które będzie w ciekawy sposób prezentować historię budynku, a także losy jej dawnych mieszkańców, czyli rodziny Dietlów i Mauve. W innej części budynku zostaną zaaranżowane salki do rehabilitacji.

zdjęcia: Tadeusz Żurek

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *