Ulicami Olkusza przeszedł II Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

     1 marca odbył się II Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Olkuszu. Pod olkuskim Krzyżem Ofiar Komunizmu zebrało się kilkadziesiąt osób, w tym przedstawiciele władz samorządowych oraz członkowie klubów historycznych, by wspólnie oddać hołd Żołnierzom Niezłomnym. Zabraknąć nie mogło również kombatantów z Ziemi Olkuskiej. Wszyscy zgodnie podkreślali, że jest to dla nich pewnego rodzaju dzień zwycięstwa. Narodowe święto daje bowiem pewność, że pamięć o często bezimiennych bohaterach nie zaginie mimo upływu lat.

Dobry Bóg chciał, żebym przeżył. Miałem powybijane zęby, połamane ręce i nos, pozrywane paznokcie i rozległy uraz narządów wewnętrznych. Przez 40 dni leżałem nieruchomo i choć rany na ciele się zagoiły, to w sercu nadal pozostały. Dzisiaj jest nasze święto, dzień, w którym oddajemy cześć wszystkim naszym kolegom, którzy zginęli z rąk nieprzyjaciół – przemawiał porucznik Edmund Rogalski. Posłanka Agnieszka Ścigaj odczytała list prezydenta Andrzeja Dudy, patrona olkuskiego marszu – Jako Prezydent Rzeczypospolitej składam dzisiaj hołd bohaterom powstania antykomunistycznego. Chcę także docenić wysiłki osób, środowisk i instytucji, które upowszechniają znajomość tego ważnego rozdziału historii najnowszej Polski. Wierzę, że ta praca buduje ducha patriotycznego Polaków i przyczynia się do zapewnienia pomyślnej, bezpiecznej przyszłości Ojczyzn. Po części oficjalnej uczestnicy przeszli ulicami: Augustiańską, Rynek, Sławkowską, Budowlanych, Powstańców Śląskich, odczytując biogramy byłych żołnierzy Armii Krajowej z Ziemi Olkuskiej oraz śpiewając pieśni patriotyczne i żołnierskie.

Przemarsz zakończył się na olkuskim cmentarzu, pod Krzyżem Katyńskim. Tam uczestnicy uroczystości pomodlili się za walczących o wolną i niepodległą Polskę, złożyli wieńce oraz odsłuchali zagranej na trąbce melodii „Śpij Kolego”. Po uroczystościach odbyło się spotkanie z przedstawicielami powojennego podziemia niepodległościowego w Muzeum PTTK. Organizatorzy podziękowali wszystkim za przybycie i zaprosili na przyszłoroczny Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Olkuszu.

Fot. Stanisław Dudek

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *