Ulicami Olkusza przeszedł II Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

     1 marca odbył się II Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Olkuszu. Pod olkuskim Krzyżem Ofiar Komunizmu zebrało się kilkadziesiąt osób, w tym przedstawiciele władz samorządowych oraz członkowie klubów historycznych, by wspólnie oddać hołd Żołnierzom Niezłomnym. Zabraknąć nie mogło również kombatantów z Ziemi Olkuskiej. Wszyscy zgodnie podkreślali, że jest to dla nich pewnego rodzaju dzień zwycięstwa. Narodowe święto daje bowiem pewność, że pamięć o często bezimiennych bohaterach nie zaginie mimo upływu lat.

Dobry Bóg chciał, żebym przeżył. Miałem powybijane zęby, połamane ręce i nos, pozrywane paznokcie i rozległy uraz narządów wewnętrznych. Przez 40 dni leżałem nieruchomo i choć rany na ciele się zagoiły, to w sercu nadal pozostały. Dzisiaj jest nasze święto, dzień, w którym oddajemy cześć wszystkim naszym kolegom, którzy zginęli z rąk nieprzyjaciół – przemawiał porucznik Edmund Rogalski. Posłanka Agnieszka Ścigaj odczytała list prezydenta Andrzeja Dudy, patrona olkuskiego marszu – Jako Prezydent Rzeczypospolitej składam dzisiaj hołd bohaterom powstania antykomunistycznego. Chcę także docenić wysiłki osób, środowisk i instytucji, które upowszechniają znajomość tego ważnego rozdziału historii najnowszej Polski. Wierzę, że ta praca buduje ducha patriotycznego Polaków i przyczynia się do zapewnienia pomyślnej, bezpiecznej przyszłości Ojczyzn. Po części oficjalnej uczestnicy przeszli ulicami: Augustiańską, Rynek, Sławkowską, Budowlanych, Powstańców Śląskich, odczytując biogramy byłych żołnierzy Armii Krajowej z Ziemi Olkuskiej oraz śpiewając pieśni patriotyczne i żołnierskie.

Przemarsz zakończył się na olkuskim cmentarzu, pod Krzyżem Katyńskim. Tam uczestnicy uroczystości pomodlili się za walczących o wolną i niepodległą Polskę, złożyli wieńce oraz odsłuchali zagranej na trąbce melodii „Śpij Kolego”. Po uroczystościach odbyło się spotkanie z przedstawicielami powojennego podziemia niepodległościowego w Muzeum PTTK. Organizatorzy podziękowali wszystkim za przybycie i zaprosili na przyszłoroczny Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Olkuszu.

Fot. Stanisław Dudek

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *