Ulicami Olkusza już po raz 4. przeszedł Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca cały kraj obchodził Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, ustanowiony w 2011 roku przez ówczesnego Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Nie inaczej było w Olkuszu, gdzie już czwarty rok z rzędu ulicami miasta przeszedł Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Redakcja naszej gazety miała przyjemność być współorganizatorem uroczystości, nad którymi patronat honorowy objął m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

DSC 0021 - Ulicami Olkusza już po raz 4. przeszedł Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych
fot. Mateusz Łebek

Tradycyjnie obchody rozpoczęły się o godzinie 16:00 pod Krzyżem Ofiar Komunizmu na ul. Kościuszki w Olkuszu. Po wspólnym odśpiewaniu Hymnu Państwowego oraz modlitwie uczestnicy marszu ruszyli ulicami Augustiańską, Rynek, Sławkowską, Budowlanych, Powstańców Śląskich na olkuski cmentarz, gdzie nastąpiła druga część uroczystości. W pochodzie nie zabrakło m.in. przedstawicieli władz samorządowych, młodzieży z Liceum Mundurowego ZDZ w Olkuszu czy przedstawicieli OSP w Gorenicach. W trakcie uroczystego przemarszu na zmianę śpiewano pieśni patriotyczne oraz odczytywano biogramy poległych w walkach na terenie naszego powiatu.

DSC 0032 - Ulicami Olkusza już po raz 4. przeszedł Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych
fot. Mateusz Łebek

Przy Kwaterze Wojskowej na olkuskim cmentarzu miała miejsce druga część uroczystości. Najpierw głos zabrał gość specjalny IV Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Olkuszu Grzegorz Gorczyca: „Dlaczego musimy obchodzić ten dzień? Dlatego że musimy przekazywać świadectwo walki i patriotyzmu kolejnym pokoleniom. Teraz już za dużo niższą cenę niż kiedyś, ale musimy. Jesteśmy to winni naszym przodkom” – przekonywał członek opozycji antykomunistycznej z czasów PRL. Następnie podopieczni „mundurówki” wykonali naprawdę imponujący Apel Pamięci.

DSC 0237 - Ulicami Olkusza już po raz 4. przeszedł Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych
fot. Mateusz Łebek

Na koniec miejsce miało tradycyjne złożenie okolicznościowych wieńców, a Wiesław Drygała zagrał na trąbce melodię „Śpij Kolego”. O godzinie 18:00 w Sali Kominkowej Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu miała z kolei miejsce prelekcja filmu „Żołnierze Niezłomni Ziemi Olkuskiej”, który wyreżyserowany został przez Prezesa i Sekretarza olkuskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Konrada Kuliga i Mateusza Radomskiego. W filmie tym swoje historie opowiadają kombatanci, którzy na terenie Ziemi Olkuskiej walczyli o wolna i niepodległa Polskę. Gorąco zachęcamy do jego obejrzenia, co można zrobić klikając TUTAJ.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *