Udane dożynki gminne Osiek-Zimndół

Uroczystą Mszą św. dziękczynną za tegoroczne plony rozpoczęły się tegoroczne dożynki, których gospodarzami były sołectwa Osiek oraz Zimnodół.

Dożynki

Uroczystości dożynkowe tradycyjnie odbywają się po zakończeniu żniw i są zwieńczeniem całorocznej pracy rolników. Zgodnie z obyczajem, dożynki rozpoczęły się od Mszy św. dziękczynnej, której przewodniczył ks. prał. Mieczysław Miarka. Gospodarzem nabożeństwa był Osiek, jako że zostało ono odprawione w kościele pw. NMP Królowej Świata. Po jego zakończeniu uczestnicy udali się na miejsce wspólnego biesiadowania. Radosnemu korowodowi przewodniczyła Olkuska Reprezentacyjna Orkiestra Dęta.

Wasza praca, często pełna poświęceń i wyrzeczeń, jest niezwykle ważna dla nas wszystkich. Jesteśmy wam winni szacunek nie tylko dzisiaj, ale każdego dnia, spożywając posiłek. Za chwilę podzielimy się dożynkowym chlebem upieczonym z tegorocznego zboża na znak przyjaźni i jedności, poszanowania do tradycji i Boga. Niech te wartości przyświecają nam przez cały rok! – tymi słowami Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik zwrócił się do rolników z całej gminy.

Tradycją dożynek jest również to, że rolnicy przygotowują wieńce symbolizujące zebrane plony. Nie inaczej było w tym roku. Reprezentanci sołectw dumnie prezentowali przygotowane wieńce. Dokonali także rytualnego ośpiewania, prezentując, już ze sceny, liczne talenty artystyczne. W przygotowania do dożynek włączyły się całe społeczności Osieka i Zimnodołu, czego wyrazem były pięknie udekorowane posesje. Właściciele najpiękniejszych z nich zostali nagrodzeni.

Dożynki

Na tym zakończono oficjalną część dożynek, oddając miejsce zabawie w tanecznych rytmach. Przed liczną publicznością najpierw zaprezentowali się uczniowie z Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Osieku. Cykl koncertów rozpoczęła Olkuska Reprezentacyjna Orkiestra Dęta, po czym do tańca zachęcali zespół Milano, Dj Sosen i zespół Toporki, a więc tegoroczne dożynki zakończyły się zabawą taneczną. Konferansjerami tego wydarzenia byli natomiast aktorzy Teatru Zagłębia w Sosnowcu, czyli dobrze znany Olkuszanom Przemysław Kania i Tomasz Muszyński.

Dożynki

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *