Udane dożynki gminne Osiek-Zimndół

Uroczystą Mszą św. dziękczynną za tegoroczne plony rozpoczęły się tegoroczne dożynki, których gospodarzami były sołectwa Osiek oraz Zimnodół.

Dożynki

Uroczystości dożynkowe tradycyjnie odbywają się po zakończeniu żniw i są zwieńczeniem całorocznej pracy rolników. Zgodnie z obyczajem, dożynki rozpoczęły się od Mszy św. dziękczynnej, której przewodniczył ks. prał. Mieczysław Miarka. Gospodarzem nabożeństwa był Osiek, jako że zostało ono odprawione w kościele pw. NMP Królowej Świata. Po jego zakończeniu uczestnicy udali się na miejsce wspólnego biesiadowania. Radosnemu korowodowi przewodniczyła Olkuska Reprezentacyjna Orkiestra Dęta.

Wasza praca, często pełna poświęceń i wyrzeczeń, jest niezwykle ważna dla nas wszystkich. Jesteśmy wam winni szacunek nie tylko dzisiaj, ale każdego dnia, spożywając posiłek. Za chwilę podzielimy się dożynkowym chlebem upieczonym z tegorocznego zboża na znak przyjaźni i jedności, poszanowania do tradycji i Boga. Niech te wartości przyświecają nam przez cały rok! – tymi słowami Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik zwrócił się do rolników z całej gminy.

Tradycją dożynek jest również to, że rolnicy przygotowują wieńce symbolizujące zebrane plony. Nie inaczej było w tym roku. Reprezentanci sołectw dumnie prezentowali przygotowane wieńce. Dokonali także rytualnego ośpiewania, prezentując, już ze sceny, liczne talenty artystyczne. W przygotowania do dożynek włączyły się całe społeczności Osieka i Zimnodołu, czego wyrazem były pięknie udekorowane posesje. Właściciele najpiękniejszych z nich zostali nagrodzeni.

Dożynki

Na tym zakończono oficjalną część dożynek, oddając miejsce zabawie w tanecznych rytmach. Przed liczną publicznością najpierw zaprezentowali się uczniowie z Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Osieku. Cykl koncertów rozpoczęła Olkuska Reprezentacyjna Orkiestra Dęta, po czym do tańca zachęcali zespół Milano, Dj Sosen i zespół Toporki, a więc tegoroczne dożynki zakończyły się zabawą taneczną. Konferansjerami tego wydarzenia byli natomiast aktorzy Teatru Zagłębia w Sosnowcu, czyli dobrze znany Olkuszanom Przemysław Kania i Tomasz Muszyński.

Dożynki

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *