Trwają zgłoszenia do olkuskiego Rajdu „Hardego”

Pod koniec września już po raz 33. odbędzie się Rajd Pieszy Szlakami Walk Oddziału „Hardego”. Ta nowoczesna i połączona z rozrywką forma opowiadania historii jest adresowana przede wszystkim do młodzieży. Olkuski Rajd jest jednym z najstarszych tego typu wydarzeń w Polsce.

Rajd Hardego - Trwają zgłoszenia do olkuskiego Rajdu „Hardego”

Oddział Gerarda Woźnicy „Hardego” był największym zgrupowaniem partyzanckim działającym na ziemi olkuskiej podczas II wojny światowej. W strukturze Armii Krajowej wchodził w skład Oddziału Rozpoznawczego „Surowiec” 23. Śląskiej Dywizji Piechoty AK. Uczestnicy, podzieleni na kilkuosobowe drużyny, wcielą się w rolę konspiratorów podziemia niepodległościowego i będą wykonywać zadania, przed jakimi stawali ponad siedemdziesiąt lat temu ich rówieśnicy. W tym niezwykłym cofnięciu się w czasie pomogą im rekonstruktorzy oraz historyczne miejsca, w których będzie rozgrywała się fabuła. W pierwszym dniu (27 września) drużyny pokonają trasę z Olkusza pociągiem do Jaroszowca, skąd wyruszą w drogę powrotną. Z kolei drugiego dnia (28 września) miejscem startu będzie Wolbrom, a metą Udórz.

Celem inicjatywy jest m.in. upowszechnienie wiedzy historycznej i walorów turystycznych regionu. Podsumowanie pierwszego dnia zmagań zaplanowano w piątek 27 września około godziny 16:00 w ZS nr 3 w Olkuszu, zaś uroczyste zakończenie Rajdu rozpocznie się w sobotę 28 września o godz. 15:00 Mszą św. w kaplicy w Udorzu. Następnie uczestnicy przejdą do remizy OSP, gdzie odbędzie się ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i poczęstunek.  Organizatorami wydarzenia są PTTK Olkusz oraz Światowy Związek Żołnierzy AK w Olkuszu. Więcej szczegółów można znaleźć na specjalnie utworzonym wydarzeniu na Facebooku.

Autorem tego felietonu jest Prezes olkuskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Konrad Kulig

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *