Trwa przebudowa pałacyku Dietla w Kluczach

W zabytkowym budynku na terenie parku w Kluczach prowadzone są prace remontowe i odtworzeniowe w ramach zadania „Adaptacja Dworku Dietla do nowych funkcji społecznych”. Koszt całej inwestycji wyniesie ok. 5,7 mln zł.

DSC06371 - Trwa przebudowa pałacyku Dietla w Kluczach

Na parterze i na piętrze skute zostały tynki i pojawiły się gotowe nowe stropy (nad piwnicą i na piętrze budynku). Ponadto wzmocniono fundamenty i nadproża oraz rozpoczęto izolację fundamentów. Budowany jest również szyb windy. Wykonawca przygotowuje też nowy układ pomieszczeń, a wyburzony od strony południowej ganeczek, który był w bardzo złym stanie, będzie w całości odtwarzany. Trwają również prace konserwatorskie w jednej z pracowni w Krakowie, do której trafiły zdemontowane elementy zabytkowe, wraz ze stolarką wewnętrzną z pałacyku.

str 3 wiz - Trwa przebudowa pałacyku Dietla w Kluczach

Odnowiony budynek ma być miejscem aktywności w różnych sferach. Posłuży on nie tylko jako miejsce wsparcia dla lokalnych organizacji pozarządowych i przedsiębiorców, ale także powstanie w nim także sala do rehabilitacji i miejsce do organizowania wydarzenia kulturalnych. Przewidziano tam również część wystawową, związaną tematycznie z rodziną Dietlów i Mauve (przemysłowców, przedwojennych właścicieli dworku). Adaptacja dworku do nowych funkcji społecznych uwzględnia propozycje wskazane przez mieszkańców podczas opracowywania Gminnego Programu Rewitalizacji.

plac 3 - Trwa przebudowa pałacyku Dietla w Kluczach

Jest to część kompleksowych inwestycji Gminy Klucze zmierzających do stworzenia w obrębie parku i jego zabudowy miejsca reprezentatywnego i przyjaznej przestrzeni dla jego użytkowników. Zaplanowano także rewitalizację parku (jego część już została zagospodarowana w ubiegłym roku), a w sąsiednim budynku, czyli dawnej siedzibie gminy, przewidziane jest utworzenie żłobka i domu wsparcia dla seniorów. Przypominamy, że teren budowy przekazała wykonawcy we wrześniu ubiegłego roku. Na odnowienie zabytku udało się również pozyskać dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego w wysokości ponad 3,7 mln zł.

źródło: gmina-klucze.pl

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *