Tragiczny stan Starego Cmentarza. Czy Burmistrz Piaśnik podejmie interwencję?

Ostatnimi czasy olkuski rynek oraz okolice śródmieścia udekorowane zostały wiosennymi kwiatami. Szkoda jednak, że nie wszędzie jest tak pięknie. Ptasie odchody od lat straszą mieszkańców przed odpocznięciem na ławkach przed Starym Cmentarzem na ul. Nullo oraz niszczą stan historycznych nagrobków oraz pomników. Kiedy i czy w ogóle doczekamy się rozwiązania tego problemu?

DSC 0126 - Tragiczny stan Starego Cmentarza. Czy Burmistrz Piaśnik podejmie interwencję?

Temat czystości Starego Cmentarza w Olkuszu jest wszystkim znany już wiele długich lat. Okoliczne ptactwo sieje istne spustoszenie na nakrepolii zlokalizowanej przy ulicach Nullo oraz Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu. Wzdłuż cmentarza znajdują się ławki, na których w cieniu okolicznych drzew w upalne dni mogą odpocząć mieszkańcy. Od dawna jednak skorzystanie z nich wymaga nie lada odwagi.

DSC 0128 - Tragiczny stan Starego Cmentarza. Czy Burmistrz Piaśnik podejmie interwencję?

Stan ławek nie jest niestety jedynym problemem, który od wielu lat jest ignorowany przez olkuskie władze. W równie tragicznym stanie jest wnętrze Starego Cmentarza, wraz ze znajdującymi się tam pomnikami i nagrobkami. Grób i pomnik pułkownika Francesco Nullo, „Ściana Pamięci” czy Pomnik upamiętniajacy ofiary niemieckich więzień i obozów są od lat są bezczeszczone ptasimi odchodami, a na dodatek nietrudno sobie wyobrazić zapach, który panuje tam pod opadach deszczu.

DSC 0124 - Tragiczny stan Starego Cmentarza. Czy Burmistrz Piaśnik podejmie interwencję?

Sam wygląd Starego Cmentarza to nie jedyny problem z nim związany. Jak wiadomo, w ptasich odchodach znajduje się amoniak, czyli toksyna, która jest w stanie trwale zniszczyć surowce różnego typu. Bez problemu radzi on sobie z piaskowcem metalem, a nawet asfaltem. W niebezpieczeństwie są też parapety czy gzymsy.

20180422 101924 - Tragiczny stan Starego Cmentarza. Czy Burmistrz Piaśnik podejmie interwencję?

Przez wiele lat olkuski magistrat nie był zainteresowany tym tematem. Jako, że ostatnio władze miasta zajęły się przyozdabianiem rynku, to liczymy, że doprowadzenie do porządku pozostałych części „Srebrnego Miasta” też zainteresuje Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Romana Piaśnika. Miejmy nadzieję, że rok wyborczy także pomoże w rozwiązaniu tego „śmierdzącego” problemu.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *