Tour de Pologne w tym roku bez Olkusza

Dziś zakończył się IV etap 75. edycji Tour de Pologne, w którym triumfował Michał Kwiatkowski, obejmując pozycję lidera kolarskiego wyścigu. Niestety, w tym roku zawody ominęły „Srebrne Miasto”.

miniaturka 103 - Tour de Pologne w tym roku bez Olkusza

Od kilku lat własnie IV etap wyścigu przebiegał przez Olkusz. Przejazd najlepszych kolarzy świata przez nasze miasto zawsze ekscytował mieszkańców, którzy tłumnie zbierali się chociażby na olkuskim rynku, by dopingować naszych zawodników. Inaczej było w tym roku, kiedy to odcinek z Jaworzna do Szczyrku ominął „Srebrne Miasto”. Z pewnością szkoda jest wszystkim takiego obrotu spraw, tym bardziej gdy spojrzymy na sytuacje z zeszłego roku. Na kilka minut przed przyjazdem zawodników na olkuski rynek z samochodu wyszedł Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik i Dyrektor Generalny Tour de Pologne Czesław Lang, było machanie do mieszkańców, wspólne pozowanie do zdjęć i brzmiące dziś dość groteskowo zapewnienia jak blisko władze miasta współpracują z największym wyścigiem kolarskim w kraju.

20543660 877489675740208 4498825923267144320 o - Tour de Pologne w tym roku bez Olkusza
fot. Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu

Olkuszanie są wielkimi przyjaciółmi Tour de Pologne, co z roku na rok jest bardziej widoczne. Bardzo poważnie myślimy o pójściu o krok dalej i przymierzeniu się za jakiś czas do startu lub mety, co dla Waszego miasta byłoby na pewno wielkim wydarzeniem – mówił na gali rozdania nagród w konkursie „Najpiękniejsze miasto 74. Tour de Pologne” (którego laureatem został własnie Olkusz – przp. red.) organizator Tour de Pologne Czesław Lang.

Szkoda, że z tych zapowiedzi nie wynikło nic konkretnego, a chociażby postawa olkuskiego włodarza wygląda teraz jedynie na polityczne grzanie się u boku legendy polskiego kolarstwa. Stary ani mety w Olkuszu w tym roku nie było, a wyścig finalnie nawet przez Olkusz nie przejechał. Sport w Olkuszu wciąz zatem wygląda tak, jak wygląda, a nam pozostaje chyba jedynie powspominać stare czasy.

20449172 877489689073540 405090713935494045 o - Tour de Pologne w tym roku bez Olkusza
fot. Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *