To nie żart – powiat olkuski zwrócił kolejne 2,5 miliona złotych dofinansowania

W listopadzie ubiegłego roku w powiecie olkuskim doszło do ewenementu na skalę krajową. Pomimo otrzymania 4,5 miliona złotych dofinansowania na remont drogi w Osieku, władze powiatu podjęły bowiem decyzję o… rezygnacji z remontu i zwrocie przyznanych pieniędzy. Choć wówczas wydawało się, że była to sytuacja absolutnie bezprecedensowa (nasz powiat jako jedyny samorząd w Polsce zwrócił przyznane mu dofinansowanie), to teraz władze powiatu olkuskiego, na czele ze Starostą Olkuskim Bogumiłem Sobczykiem, podjęły decyzję o zwrocie kolejnych 2,5 miliona złotych – tym razem na budowę nowej sali gimnastycznej w olkuskim „Ekonomiku”.

74632360 2478217358964103 6097265822579818496 n 1 - To nie żart - powiat olkuski zwrócił kolejne 2,5 miliona złotych dofinansowania
fot. Droga powiatowa w Osieku, mimo braku nawet chodnika oraz wielu wypadków śmiertelnych w tej okolicy, czeka na remont jeszcze od lat 70-tych. 

Przypominamy, że o listopadowym incydencie rozpisywały się media w całej Polsce, w tym m.in. Polsat, Superexpress czy TVP. Aktywnie o zmianę decyzji władz powiatu olkuskiego walczyli natomiast mieszkańcy Osieka, chociażby organizując protest w centrum Olkusza, oklejając swoją miejscowość stosownymi transparentami czy wystosowując do Wojewody Małopolskiego petycję z prośbą o interwencję, którą podpisało ponad 1 000 osób. Finalnie na nic się to jednak nie zdało, gdyż po trwającej ponad 5 godzin burzliwej sesji Rady Powiatu w Olkuszu, podczas której Przewodniczący Rady Jacek Piotr Osuch niejednokrotnie wręcz krzyczał na zgromadzonych mieszkańców oraz groził im wyproszeniem z sali, władze powiatu olkuskiego nie dały się ostatecznie przekonać do zmiany swojej decyzji.

76747461 948330488914929 8048804210608701440 o - To nie żart - powiat olkuski zwrócił kolejne 2,5 miliona złotych dofinansowania
fot. W listopadzie ubiegłego roku mieszkańcy Osieka zorganizowali w centrum Olkusza protest przeciwko oddaniu 4,5 miliona złotych dofinansowania na remont drogi w ich miejscowości.

Choć wydawać by się mogło, że była to sytuacja absolutnie bezprecedensowa, to władze powiatu olkuskiego podjęły w ostatnim czasie kolejną decyzję o zwrocie dofinansowania, tym razem na budowę nowej sali gimnastycznej w olkuskim „Ekonomiku”. W ubiegłoroczne wakacje Ministerstwo Sportu przyznało na ten cel promesę (a więc przyrzeczenie przyznania dofinansowania – przyp. red.) w wysokości 2,5 miliona złotych. Stara sala została zatem wyburzona, a następnie zlecone zostało przygotowanie odpowiedniej dokumentacji potrzebnej do realizacji inwestycji, za co zapłacono około 150 000 zł. Teraz władze powiatu olkuskiego… nie przyjęły po prostu przyrzeczonych wcześniej w postaci promesy pieniędzy. Co ciekawe Dyrektorem „Ekonomika” jest partyjny kolega Starosty Sobczyka, Radny Rady Miejskiej w Olkuszu Wojciech Panek.

Osiek oklejony transparentami. Mieszkańcy walczą o remont drogi 1 - To nie żart - powiat olkuski zwrócił kolejne 2,5 miliona złotych dofinansowania
fot. W ramach protestu mieszkańcy Osieka wywiesili wówczas również wiele transparentów.

Sala spełniałaby wszelkie standardy, byłaby w pełni autonomiczna, a na dodatek w obiekcie można by było także wygospodarować kilka pomieszczeń na nowoczesne sale lekcyjne. Sala miała zostać udostępniona uczniom pierwszego września bieżącego roku. Pragnę również zaznaczyć, że w pozyskaniu dofinansowania bardzo pomógł nam Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, natomiast niestety nie otrzymaliśmy żadnej pomocy ze strony Wiceministra Sportu, Olkuszanina (!) Jacka Osucha – komentuje ówczesny Starosta Olkuski Paweł Piasny.

103850700 3206219229442285 2182255229978908600 o - To nie żart - powiat olkuski zwrócił kolejne 2,5 miliona złotych dofinansowania
fot. Już 1 września bieżącego roku nowa sala miała zostać udostępniona uczniom (Profil Pawła Piasnego na Facebooku)

Tylko w ciągu ostatnich 6 miesięcy władze powiatu olkuskiego zwróciły zatem aż 7 milionów złotych przyznanych naszemu samorządowi na strategiczne inwestycje. W międzyczasie na Starostę Olkuskiego Bogumiła Sobczyka spadło także wiele krytyki za, wydawać by się mogło, zupełnie niepotrzebne wydatki, takie jak drogi kilkudniowy wyjazd szkoleniowy dla Radnych do Zakopanego czy montaż… zamka na czytnik linii papilarnych w drzwiach do swojego gabinetu. Warto również przypomnieć, że władze powiatu olkuskiego planują zaciągnąć w tym roku aż 10,9 miliona złotych długu.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *