Tajemnicza zbiórka podpisów pod zmianą nazwy olkuskiego ronda

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Olkuszu Burmistrz Roman Piaśnik zaproponował zmianę nazwy ronda znajdującego się na Drodze Wojewódzkiej nr 791 na „Rondo Niepodległości”. Doprowadziło to do niemałej awantury, trwającej do dziś, w której członkowie olkuskiego PiS-u oskarżają Burmistrza o plagiat pomysłu. Twierdzą oni bowiem, że zorganizowali zbiórkę podpisów pod nazwą „Rondo 100-lecia Niepodległości”, pod którą miało się podpisać już ponad 800 mieszkańców. O zbiórce nikt w magistracie jednak nie słyszał i nie wiadomo gdzie te podpisy się znajdują.

Do magistratu nie wpłynął żaden wniosek dotyczący nazwania ronda. O rzekomej akacji zbierania podpisów pod wnioskiem Prawa i Sprawiedliwości radni, z wyłączeniem radnych reprezentujących PiS, wraz z kierownictwem gminy dowiedzieli się w momencie przedłożenia projektu uchwały (zmieniającego nazwę olkuskiego ronda na „Rondo Niepodległości”, zgodnie z propozycją Burmistrza – przyp. red.) do zaopiniowania – mówi Michał Latos, rzecznik olkuskiego magistratu. To samo potwierdziła Kierownik Biura Promocji i Informacji Publicznej Emilia Kotnis-Górka w komentarzach pod artykułem Pulsu Olkusza na ten temat. Wpis ten… został jednak szybko usunięty.

puls rondo 2 - Tajemnicza zbiórka podpisów pod zmianą nazwy olkuskiego ronda

W tym momencie sytuacja stała się już co najmniej kuriozalna. Zgodnie ze statutem Gminy Olkusz, po zebraniu nawet jedynie 200 podpisów oraz przedłożeniu projektu Radzie Miejskiej, ta ma obowiązek zająć się nim na swoim najbliższym posiedzeniu. Dlaczego więc lokalny oddział Prawa i Sprawiedliwości, twierdząc że zebrał ich ponad 800 nie przedłożył projektu? Te pytania w komentarzach też się pojawiały, nie znalazły odpowiedzi i… też zostały usunięte.

puls rondo 6 1 - Tajemnicza zbiórka podpisów pod zmianą nazwy olkuskiego ronda

Ponadto, w obecnej sytuacji bardzo istotna jest kwestia przyszłości podpisów. Zakładając, że zbiórka rzeczywiście się odbyła, to olkuski oddział PiS znalazł się w posiadaniu szczegółowych danych (m.in. adresów zamieszkania czy numerów PESEL) niemalże tysiąca osób z Olkusza. Te, w przypadku zmiany nazwy ronda na inne, powinny zostać teraz publicznie zniszczone, gdyż w przeciwnym wypadku może dojść do podejrzeń, że mogą one zostać wykorzystane w innym celu (w najmniejszym stopniu chociażby do rejestracji komitetu wyborczego). Co ciekawe, po pojawieniu się wielu nieprzychylnych w stronę olkuskich działaczy Prawa i Sprawiedliwości komentarzy te zostały usunięte, a sama strona internetowa Pulsu Olkusza wkrótce przestała działać. Do dnia dzisiejszego po wejściu np. w omawiany artykuł internautom wyświetla się taki widok.

puls strona - Tajemnicza zbiórka podpisów pod zmianą nazwy olkuskiego ronda

Sprawa jest jednak jak najbardziej poważna, a przejrzystość powinna być jedną z najważniejszych cech polityków. Redaktor Naczelny Kuriera Olkuskiego Miłosz Pałka napisał więc pismo do biura poselskiego Posła na Sejm RP Jacka Osucha w tej sprawie. O dalszym rozwoju wydarzeń oraz odpowiedzi olkuskiego parlamentarzysty (bądź też jego braku) będziemy informować Państwa na łamach naszej gazety.

Pismo do Jacka Osucha 1 - Tajemnicza zbiórka podpisów pod zmianą nazwy olkuskiego ronda

zdjęcie ronda: Silversky

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

One thought on “Tajemnicza zbiórka podpisów pod zmianą nazwy olkuskiego ronda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *