Sztafeta Niepodległości w Olkuszu

Już 17 czerwca ulicami kilkunastu miejscowości przebiegnie Sztafeta Niepodległości, organizowana przez Diecezję Sosnowiecką. Na specjalnej stronie internetowej każdy zainteresowany może zarejestrować się na dowolny odcinek. Uczestnicy otrzymają bezpłatne pakiety startowe.

Patriotyzm wynika z czwartego przykazania. Każdy wierzący powinien miłować swoją Ojczyznę. Za cel obchodów postawiliśmy uczczenie wysiłku pokoleń Polaków, którym zawdzięczamy wolność – zapowiadał uroczystości związane z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości Biskup Grzegorz Kaszak. Będą one przebiegały pod hasłem „Wiara i Patriotyzm”. Sztafeta Niepodległości jest jednym z najważniejszych wydarzeń, które zainicjowała Kuria. Ma ona być wyrazem solidarnego upamiętnienia najważniejszych bohaterów oraz miejsc związanych z historią walki o wolną Polskę. Bieg jest otwarty dla wszystkich, a poprzedzi go Msza św., którą Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak odprawi 17 czerwca na cmentarzu w Bydlinie, obok mogiły legionistów poległych w bitwie pod Krzywopłotami. Sztafeta przebiegnie podzieloną na odcinki trasą, liczącą ok. 60 kilometrów przez 20 miejscowości. Zatrzyma się obok ważnych miejsc, upamiętniających wydarzenia z naszej historii. Meta znajdzie się na rynku w Jaworznie.

 caly p - Sztafeta Niepodległości w Olkuszu

Na „olkuskim” odcinku Sztafeta rozpocznie się przejęciem pochodni pod świetlicą w Bogucinie Małym, co będzie miało miejsce około godziny 10:45. Stamtąd uczestnicy udadzą się do Olkusza na ul. Szkolną, gdzie około godziny 11:15 rozpocznie się rekreacyjny, rodzinny odcinek biegu. Z ul. Szkolnej bieg skieruje się do rynku, gdzie przy pomniku Józefa Piłsudskiego odbędzie się wspomnienie bohaterów walki o Niepodległą Polskę. Z rynku Sztafeta pobiegnie w kierunku kopalni Pomorzany.

Sztafeta olkuska całość - Sztafeta Niepodległości w Olkuszu

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *