Stary Cmentarz i staw Tomsi w Olkuszu już niebawem zostaną zmodernizowane

W Urzędzie Miasta i Gminy w Olkuszu rozstrzygnięto przetarg na realizację kompleksowego zagospodarowania terenu Starego Cmentarza oraz stawu przy ul. Nullo w Olkuszu. Koszt inwestycji to 939 046,89 zł, z czego znaczną część pokryją środki unijne pozyskane przez Gminę Olkusz. Prace mają potrwać do końca września bieżącego roku.

Przystępując do Gminnego Programu Rewitalizacji cieszyliśmy się mocno ze środków, które pozyskaliśmy na realizację tak ważnych inwestycji. Przypomnę, że wartość wszystkich zadań, realizowanych w różnych częściach miasta, to 26 milionów złotych, z czego aż 17,5 miliona pokryje dofinansowanie ze środków europejskich. Wiedzieliśmy, że tak duże zaangażowanie środków w krótkim czasie będzie wyzwaniem, jednak szeroki zakres prac pozwala nam diametralnie zmienić „Srebrne Miasto” – komentuje Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Wykonawcą inwestycji przy Starym Cmentarzu i stawie Tomsi będzie firma Leszek Wcisło J&R Roboty Ziemne ze Skawiny. Przy stawie zostanie wykonana ścieżka rowerowa i chodniki, a także elementy małej architektury, czyli ławeczki czy kosze na śmieci. Na cmentarzu powstaną natomiast utwardzone alejki, wyremontowane zostaną kamienne mury cmentarne, a cały teren zostanie oświetlony. Na 14 słupach zostaną bowiem zamontowane oprawy oświetleniowe, a na dwóch projektory. Wcześniej zostaną również ułożone kable energetyczne.

Realizowana inwestycja jest częścią szerszego zadania „Przebudowa i modernizacja obiektów: kultury, Starego Cmentarza wraz z przestrzenią publiczną na cele społeczne w Olkuszu”. W jego skład wchodzi zagospodarowanie terenu wokół Przedszkola Nr 7 w Olkuszu, kompleksowe zagospodarowanie terenu w rejonie Starego Cmentarza w Olkuszu wraz z terenem wokół stawu przy ul. Nullo, oraz przebudowa holu górnego, klatki schodowej i placu z ciągiem komunikacyjnym przed budynkiem olkuskiego MOK-u. Wartość całego projektu to 2 754 691,05 zł, z czego aż 1 709 409,44 zł wynosi uzyskane dofinansowanie. W ramach promocji projektu zostanie ponadto m.in. opracowana broszura z opisem historii Starego Cmentarza oraz zrealizowanych prac.

109280431 1729503257205508 1311688233732456918 o - Stary Cmentarz i staw Tomsi w Olkuszu już niebawem zostaną zmodernizowane

Warto przypomnieć, że staw przy ul. Nullo, zwany stawem Tomsi, to pozostałość dawnych robót górniczych, jakie były prowadzone przed laty w tym rejonie. Na Starym Cmentarzu, który powstał na początku XIX wieku, znajduje się chociażby grób pułkownika Francesco Nullo, który poległ 5 maja 1863 roku w bitwie pod Krzykawką. Nieopodal grobu bohaterskiego Włocha rozciąga się także kamienny mur odgradzający prawosławną część cmentarza. Na murze, zamienionym w Ścianę Pamięci, od kilkunastu lat, staraniem grupy miłośników historii ziemi olkuskiej, umieszczane są tablice upamiętniające Olkuszan poległych podczas wojen i powstań narodowych.

109152879 1729503223872178 1085256580223837569 o - Stary Cmentarz i staw Tomsi w Olkuszu już niebawem zostaną zmodernizowane

Na terenie cmentarza znajdują się ponadto groby zasłużonych Olkuszan. Są tu bowiem pochowani między innymi Burmistrz Olkusza Aleksander Kujawski, miejscowy proboszcz Władysław Kuczyński czy założyciel i pierwszy naczelnik olkuskiej straży pożarnej Edward Chmielewski. Przy wejściu na teren cmentarza umieszczona jest natomiast kamienna tablica oznaczająca miejsce, w którym pochowano szczątki zakonników-augustianów, jakie znajdowały się w kryptach wyburzonego na początku XIX wieku olkuskiego klasztoru. Przez wiele lat społecznym opiekunem Starego Cmentarza był żołnierz AK, a potem działacz harcerski, który z własnych środków pokrywał koszty wykonania części prac na cmentarzu Mieczysław Karwiński. Ufundował on także pomnik „Pieta katyńska”.

źródło: umig.olkusz.pl

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

One thought on “Stary Cmentarz i staw Tomsi w Olkuszu już niebawem zostaną zmodernizowane

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *