Starosta Piasny zaciągnie pożyczkę na wywóz śmieci z Klucz?

Rada Gminy Klucze wystąpiła o wprowadzenie do porządku obrad najbliższej sesji Rady Powiatu Olkuskiego projektu uchwały o wyrażeniu zgody na zaciągniecie przez Starostę Olkuskiego pożyczki na sfinansowanie kosztów usunięcia wszystkich odpadów z Klucz.

5 - Starosta Piasny zaciągnie pożyczkę na wywóz śmieci z Klucz?

Pożyczka miałaby zostać zaciągnięta z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie na sfinansowanie kosztów usunięcia wszystkich odpadów, w ramach toczącego się postępowania egzekucyjnego, prowadzonego przez Starostę Powiatu Olkuskiego Pawła Piasnego. Radni argumentują swoją decyzję faktem przekazania przez Wojewodę Małopolskiego Piotra Ćwika informacji o możliwości uzyskania niskoprocentowej pożyczki ze środków na usunięcie odpadów z Klucz-Osady oraz przychylenia się Samorządowego Kolegium Odwoławczego do skargi Wójta Gminy Klucze Norberta Bienia na bezczynność Starosty w kwestii wywozu odpadów. W przypadku zaciągnięcia przez Powiat takiej pożyczki i usunięcia wszystkich odpadów z Osady, Gmina Klucze deklaruje wsparcie finansowe do nawet połowy wartości pożyczki, wraz z odsetkami. Sama kwota kredytu oscylowałaby prawdopodobnie w granicach 6-8 milionów zł.

1 strona pisma - Starosta Piasny zaciągnie pożyczkę na wywóz śmieci z Klucz?

Przypominam, że w dalszym ciągu na terenie byłych zakładów papierniczych na Osadzie w Kluczach zalega ogromna ilość śmieci. Niedługo minie rocznica pamiętnego pożaru, w którym, 8 października 2017 roku, spłonęło około kilkunastu tysięcy ton śmieci. 23 października Starosta Piasny obiecał publicznie, że w przeciągu 3 tygodni wszystkie niespalone odpady z Klucz znikną. Niestety do dziś z Klucz wywieziono zaledwie 2683 tony śmieci, a ich zdecydowana większość wciąż uniemożliwia lokalnej społeczności normalne życie.

22459105 411854985895818 2877417308368957648 o - Starosta Piasny zaciągnie pożyczkę na wywóz śmieci z Klucz?

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *