Starosta Paweł Piasny wyprosił nauczycieli ze spotkania na temat sytuacji w szkołach

We wtorek w Starostwie Powiatowym w Olkuszu odbyło się spotkanie na temat aktualnej sytuacji w szkołach Powiatu Olkuskiego w obliczu strajku. Na początku spotkania Starosta Olkuski Paweł Piasny… wyprosił jednak z sali przybyłych nauczycieli. Usłyszeli oni bowiem, że spotkanie to ma charakter zamknięty, przez co nie mogą oni brać w nim udziału. Co ciekawe, w tym samym czasie spotkanie… transmitowane było na żywo, a nauczyciele zmuszeni byli śledzić jego przebieg na korytarzu.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie P1130022-1024x576.jpg

Zostałem zaproszony przez Pana Starostę na to spotkanie jako przedstawiciel ZNP. Uznałem, że w takim spotkaniu powinni również wziąć udział nauczyciele, jako przedstawiciele rad pedagogicznych, reprezentujących wszystkie szkoły z terenu Olkusza. Ich obecność byłaby o tyle zasadna, że to właśnie oni posiadają największą wiedzę w kwestii  nastrojów i przebiegu klasyfikacji w danej szkole. Paweł Piasny wyprosił jednak grupę nauczycieli, a tym samym dał wyraźny sygnał, że nie liczy się z członkami rad pedagogicznych i zapewne uważa dyrektorów za osoby, które załatwią klasyfikację sami. Jestem zbulwersowany zachowaniem i postawą Starosty. Na wyraźne żądanie opuściłem salę obrad razem z nauczycielami na znak solidarności. Uważam, że spotkanie to miało na celu jedynie pokazanie społeczeństwu, że Pan Starosta jest przysłowiowym «dobrym wujkiem» i potrafi załatwić wszystko. Zarówno organ prowadzący, jak i związki zawodowe, nie mają bowiem nic wspólnego z przeprowadzaniem klasyfikacji w szkołach – komentuje Przewodniczący Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Olkuszu Marek Krzykawski.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie P1130029-1024x576.jpg

Swojego niezadowolenia nie kryli również wyproszeni nauczyciele. Oburzający był dla nich głownie powód ich wyrzucenia z Sali Konferencyjnej olkuskiego starostwa. Paweł Piasny poinformował bowiem, że ze względu na roboczy charakter spotkanie to jest zamknięte i nauczyciele nie mogą obserwować jego przebiegu. W tym samym czasie na stronie „Powiat Olkuski” na Facebooku oraz na kanale „Starostwo Powiatowe w Olkuszu” w serwisie YouTube prowadzona była jednak transmisja na żywo z tego spotkania, przez co i tak jego przebieg mógł śledzić każdy. Poniżeni nauczyciele zmuszeni byli zatem oglądać je na swoich telefonach za zamkniętymi drzwiami.

Obrazek
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie P1130027-1024x576.jpg
Jest to kolejny przykład arogancji władzy, która nauczycieli i całe środowisko oświatowe ma głęboko gdzieś. Przepracowałem 44 lata jako nauczyciel, przeżyliśmy w tym czasie z kolegami po fachu różne chwile, strajki czy protesty, ale jeszcze nigdy przez te 44 lata nie zdarzyło mi się, żeby nauczyciel został tak zbesztany, wdeptany w błoto i pozostawiony bez prawa głosu, jak na dzisiejszym spotkaniu. Jak stwierdził Pan Starosta, spotkanie to miało dotyczyć klasyfikacji uczniów i przeprowadzenia matur. Z kim zamierzał o tym zatem rozmawiać, jeśli wyprosił członków Rady Pedagogicznej? Owszem, nauczyciel spełnia służebną rolę w społeczeństwie, ale to wcale nie oznacza, że jest służącym. Prosiłbym, żeby co poniektórzy się nad tą sentencją zastanowili – podsumował Wiceprezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Olkuszu Jan Nowak.
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie P1130030-1024x576.jpg

Właśnie kwestia tego, że spotkanie dotyczyć miało klasyfikacji uczniów oraz przeprowadzenia matur jest w tej sytuacji najbardziej kuriozalna. Klasyfikacji dokonuje bowiem Rada Pedagogiczna, złożona w każdej szkole z zatrudnionych w niej nauczycieli. Aby wystawienie ocen mogło się odbyć, na zebraniu Rady obecnych musi być ponad 50% nauczycieli. W obliczu strajku w wielu szkołach w całej Polsce, a także w naszym powiecie, jak do tej pory ta sztuka się nie udała. Uzyskana klasyfikacja jest również warunkiem przystąpienia uczniów do matury. Wyproszenie z sali nauczycieli, którzy tworzą właśnie Rady Pedagogiczne była zdaniem wyrzuconych oburzająca, gdyż zarówno dyrektorzy szkół, jak i przedstawiciele związków zawodowych, którzy na sali pozostali, na klasyfikację uczniów nie mają praktycznie żadnego wpływu.

Zostaliśmy zaproszeni na to spotkanie dzień wcześniej, podczas zebrania w olkuskim oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego. Byliśmy pełni nadziei, że wspólnie uda nam się wypracować jakiś sposób, dzięki któremu przeprowadzenie klasyfikacji klas maturalnych, przy kontynuacji strajku, byłoby możliwe. Nikt z nas nie chciałby bowiem, aby to, o co walczymy, czyli godność, wyprostowana postawa i nasze prawa, w jakikolwiek sposób kolidowało z interesem naszych uczniów. Sama także jestem matką tegorocznego maturzysty, a więc na pewno zależałoby mi, aby mój syn został sklasyfikowany i przystąpił do matury, ale w życiu zawsze były, są i będą sprawy ważne i ważniejsze. Jesteśmy społeczeństwem i narodem, gdzie historia puka nam do drzwi czy tego chcemy czy nie. Czasem przejeżdża się po nas jak walec. Sytuacja, w której się dziś znalazłam jest dla mnie, jako osoby, delikatnie mówiąc przykra – komentuje Przewodnicząca Komitetu Strajkowego w II Liceum im. Ziemi Olkuskiej w Olkuszu Agata Wandzel-Kluczewska.
Spotkanie trwało finalnie niecałe 30 minut i nie wydaje się, by poruszone na nim zostały jakieś delikatne tematy, jak np. czyjeś dane osobowe lub wydarzenia z udziałem konkretnych uczniów czy nauczycieli, by istniał powód do wyproszenia z sali. Przybyli nauczyciele poczuli się głęboko poniżeni przez Starostę Olkuskiego Pawła Piasnego, który nie tylko nie chciał skorzystać z ich wiedzy w zakresie sytuacji w danych szkołach, ale także nie wsparł ich w trudnych również dla nich chwilach. Jakie natomiast jest Państwa zdanie na ten temat? Jak ocenianie Państwo decyzję Pawła Piasnego o wyproszeniu nauczycieli z sali? Uprzejmie zachęcam do dzielenia się swoimi przemyśleniami w komentarzach.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

4 thoughts on “Starosta Paweł Piasny wyprosił nauczycieli ze spotkania na temat sytuacji w szkołach

 • kwiecień 18, 2019 at 7:16 pm
  Permalink

  Strasznie słabe Panie „Starosto”. Tym sposobrm zamiast zyskać, stracił Pan w naszych oczach. Skoro w taki sposób traktuje się w naszym powiecie nauczycieli to można tylko się domyślić jakie poważanie w oczach włodarzy mają osoby wykonujące mniej elitatne zawody. Wstyd!!!

  Reply
 • kwiecień 18, 2019 at 8:03 pm
  Permalink

  Bardzo dobrze Panie Starosto. Co by omówiono albo ustalono w obecności nauczycieli -krzykaczy. Tak trzymać.

  Reply
 • kwiecień 19, 2019 at 9:28 am
  Permalink

  Kolejna „władza”, która „wie lepiej”. Niepotrzebne konsultacje, fachowcy , opinie…
  A szczególnie przeszkadzają Panu Staroście związki zawodowe pilnujące praw pracowników.

  Reply
 • kwiecień 22, 2019 at 5:55 pm
  Permalink

  Brak taktu, kultury, podstawowych zasad wychowania.
  Typowe zachowanie powiatowego polityka, który ze skarbnicy wiedzy i literatury polskiej przyswoił pewnie tylko „Koziołk Matołka”.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *