Sprawcy nielegalnego składowania chemikaliów w Olkuszu aresztowani!

Kilka dni temu informowaliśmy o tym, że przy al. Tysiąclecia w Olkuszu odnaleziono kilkaset zbiorników o pojemności 1000 litrów z nieznaną substancją. Dziś olkuscy policjanci poinformowali, że osoby odpowiedzialne za cały proceder trafiły do aresztu.

areszt - Sprawcy nielegalnego składowania chemikaliów w Olkuszu aresztowani!

Sprawcami tej sytuacji okazali się dwaj mieszkańcy województwa śląskiego. Wbrew przepisom ustawy, transportowali i składowali oni w Olkuszu substancje oraz odpady mogące zagrażać środowisku, a nawet życiu i zdrowiu człowieka. 28 lutego około godziny 20:00 olkuscy policjanci otrzymali informacje, że w jednej z hal magazynowych w Olkuszu odbywa się rozładunek pojemników, w których znajdują się substancje niewiadomego pochodzenia. Gdy policjanci przyjechali na miejsce, to zastali tam dwóch mężczyzn, którzy z samochodu ciężarowego rozładowywali pojemniki, a następnie składowali je w hali magazynowej. Wewnątrz hali znajdowało się około 500 sztuk pojemników o różnej kubaturze. Były to zarówno metalowe beczki o pojemności 200 litrów, jak i 1000-litrowe pojemniki typu „mauzer”. Pojemniki były składowane rzędami obok siebie i układane jeden na drugim.

dsc 0173 - Sprawcy nielegalnego składowania chemikaliów w Olkuszu aresztowani!

Na miejsce dyżurny olkuskiej komendy wezwał zastęp JRG PSP w Olkuszu. W chwili oględzin pojemniki były na szczęście szczelne i nie wyciekała z nich żadna substancja. Nie stwierdzono wówczas także zagrożenia radiologicznego i pożarowego. O zdarzeniu powiadomiono Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, który z kilku pojemników pobrał próbki cieczy do badania. Na miejscu przeprowadzono również oględziny z udziałem Prokuratora i technika kryminalistyki.

dsc 0203 - Sprawcy nielegalnego składowania chemikaliów w Olkuszu aresztowani!

2 marca 49-letni kierowca Scanii, usłyszał zarzut transportu i składowania odpadów, które mogłyby zagrozić życiu i zdrowiu człowieka lub środowisku (art. 183 Kodeksu Karnego). Wobec mężczyzny Sąd Rejonowy w Olkuszu zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Dwa dni później do Prokuratury Rejonowej w Olkuszu doprowadzona została kolejna osoba. 37-letni mężczyzna oprócz zarzutu z art. 183 §1 Kodeksu Karnego dodatkowo usłyszał zarzut z art. 270 §3, czyli uzyskania sfałszowanego blankietu dowodu osobistego i przygotowania go do użycia. Mężczyzna, decyzją sądu również trafił do aresztu na 3 miesiące. Na tym problemy obu prawdopodobnie się jednak nie skończą.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *