Sprawca fałszywego alarmu bombowego w olkuskim sądzie zatrzymany

Kara do nawet 8 lat pozbawienia wolności grozi mężczyźnie, który dla żartu powiadomił służby o rzekomym ładunku wybuchowym w Sądzie Rejonowym w Olkuszu. W wyniku szybkiej reakcji i podjętych przez funkcjonariuszy działań, mężczyzna został i zatrzymany i za swoje zachowanie odpowie teraz przed sądem.

P1120142 - Sprawca fałszywego alarmu bombowego w olkuskim sądzie zatrzymany

Do zdarzenia doszło w środę 18 września w godzinach przedpołudniowych, kiedy to oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu otrzymał zgłoszenie od operatora Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, że na numer alarmowy 112 zadzwonił nieznany mężczyzna, który oświadczył, że w Sądzie Rejonowym w Olkuszu podłożony jest ładunek pirotechniczny. Olkuscy mundurowi natychmiast sprawdzili zatem budynek sądu, jednak okazało się, że to był tylko fałszywy alarm. Równocześnie stróże prawa zabrali się za ustalanie sprawcy i po niedługim czasie zatrzymali 48-letniego mieszkańca Olkusza. W chwili zatrzymania mężczyzna znajdował się pod wpływem alkoholu.

IMG 20190920 074307 - Sprawca fałszywego alarmu bombowego w olkuskim sądzie zatrzymany

Funkcjonariusze przestrzegają przed takimi telefonami i przypominają o grożących za nie konsekwencjach prawnych. Zgodnie bowiem z art. 224a Kodeksu Karnego: „Kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”. Ponadto w takich przypadkach sąd orzeka nawiązkę na rzecz Skarbu Państwa w wysokości co najmniej 10 000 zł.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *