Sprawca fałszywego alarmu bombowego w olkuskim sądzie zatrzymany

Kara do nawet 8 lat pozbawienia wolności grozi mężczyźnie, który dla żartu powiadomił służby o rzekomym ładunku wybuchowym w Sądzie Rejonowym w Olkuszu. W wyniku szybkiej reakcji i podjętych przez funkcjonariuszy działań, mężczyzna został i zatrzymany i za swoje zachowanie odpowie teraz przed sądem.

P1120142 - Sprawca fałszywego alarmu bombowego w olkuskim sądzie zatrzymany

Do zdarzenia doszło w środę 18 września w godzinach przedpołudniowych, kiedy to oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu otrzymał zgłoszenie od operatora Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, że na numer alarmowy 112 zadzwonił nieznany mężczyzna, który oświadczył, że w Sądzie Rejonowym w Olkuszu podłożony jest ładunek pirotechniczny. Olkuscy mundurowi natychmiast sprawdzili zatem budynek sądu, jednak okazało się, że to był tylko fałszywy alarm. Równocześnie stróże prawa zabrali się za ustalanie sprawcy i po niedługim czasie zatrzymali 48-letniego mieszkańca Olkusza. W chwili zatrzymania mężczyzna znajdował się pod wpływem alkoholu.

IMG 20190920 074307 - Sprawca fałszywego alarmu bombowego w olkuskim sądzie zatrzymany

Funkcjonariusze przestrzegają przed takimi telefonami i przypominają o grożących za nie konsekwencjach prawnych. Zgodnie bowiem z art. 224a Kodeksu Karnego: „Kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”. Ponadto w takich przypadkach sąd orzeka nawiązkę na rzecz Skarbu Państwa w wysokości co najmniej 10 000 zł.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *