SPR Olkusz mistrzem rundy jesiennej 1. Ligi kobiet w piłce ręcznej!

2019-12-29 /9
SPR Olkusz mistrzem rundy jesiennej 1. Ligi kobiet w piłce ręcznej!

SPR Olkusz wygrał aż 9 z 10 meczów pierwszej połowy sezonu 2019/2020 1. Ligi kobiet w piłce ręcznej kobiet, dzięki czemu zakończył rundę jesienną w fotelu lidera. „Srebrne Lwice” stoją zatem przed dużą szansą na zdobycie tytułu mistrzowskiego oraz na potencjalny awans do PGNiG Superligi.

Przed rozpoczęciem tegorocznych rozgrywek nikt do końca nie mógł wiedzieć, czego spodziewać się po naszej drużynie. Stowarzyszenie Piłki Ręcznej Olkusz w wakacje opuścił bowiem trener Marcin Księżyk oraz kołowa Klaudia Zub. Nowym szkoleniowcem olkuskiej ekipy został natomiast Kamil Zawada, a w „Srebrnym Mieście” zawitały Paulina Marszałek, Dagmara Knapik, Sabina Radlak i Aleksandra Nowicka (z urlopu macierzyńskiego wróciła ponadto Klaudia Wójcicka-Dudek). Jak zatem widać, nasz zespół przeszedł małą rewolucję. Inauguracja trwającego sezonu nie poszła po myśli Olkuszanek, jako że przegrały one z nową ekipą Marcina Księżyka, czyli MTS-em Żory 27:24. Konia z rzędem temu, kto przewidywał wtedy, że nasze piłkarki ręczne wygrają wszystkie 9 kolejnych spotkań.

Wśród tych zwycięstw znalazł się m.in. sensacyjny triumf nad Koroną Handball Kielce. Przypominamy, że ekipa z województwa świętokrzyskiego zakończyła poprzedni sezon na 8. miejscu w PGNiG Superlidze, a w tym roku występuje na zapleczu szczypiorniakowej Ekstraklasy jedynie z powodu utraty licencji na grę w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Na wyróżnienie zasługuje także wygrana z JTC AZS-em Poznań w „pierwszym takim meczu od ponad 10 lat”. Podopieczne trenera Kamila Zawady mogą poszczycić się drugą najlepszą ofensywą w lidze, jako że zdobyły one 357 bramek w 10 pojedynkach. Minimalne lepsze były jedynie szczypiornistki z Żor, które mogą poszczycić się 361 golami.

Tabela 1. Ligi kobiet w piłce ręcznej sezonu 2019 2020 po 10 kolejkach - SPR Olkusz mistrzem rundy jesiennej 1. Ligi kobiet w piłce ręcznej!
fot. zprp.pl

„Srebrnym Lwicom” udało się na dodatek poprawić nieco grę defensywną, która jest ich zmorą od kilku dobrych sezonów. Między innymi dzięki posiadaniu bardzo dobrej bramkarki w osobie Dagmary Knapik, rywalki zdołały umieścić piłkę w naszej bramce jedynie 263 razy. To 4. najlepszy wynik w lidze, co jest rezultatem lepszym, niż ten z zeszłego sezonu (7. pozycja na koniec sezonu). Wydaje się również, że Olkuszanki grają obecnie bardziej zespołowo, co widać chociażby po liczbie zdobytych bramek. Rok temu opierały one swoją grę przede wszystkim na Natalii Kolonko, która z aż 201 trafieniami w 22 spotkaniach zajęła 2. pozycję w klasyfikacji „Królowej Strzelczyń”. Teraz najbardziej bramkostrzelnymi zawodniczkami są wspomniana Natalia Kolonko (76 goli w 10 meczach, 3. miejsce w klasyfikacji „Królowej Strzelczyń”), Paula Masiuda (65 goli, 6. miejsce) oraz Paulina Marszałek (58 goli, 10. miejsce).

Kluczowe w walce o mistrzostwo 1. Ligi kobiet w piłce ręcznej w tym sezonie wydają się spotkania z Koroną Handball Kielce oraz MTS-em Żory, gdyż to te dwie ekipy, razem z podopiecznymi trenera Kamila Zawady, będą walczyć o końcowy triumf. Warto zaznaczyć, że olkuskie zawodniczki jako jedyne zdołały pokonać piłkarki z województwa świętokrzyskiego, co zostało uznane za dużą niespodziankę. W drugim spotkaniu nie można zatem przypisać sobie już na starcie 3 punktów, choć na korzyść „Srebrnych Lwic” przemawiać będzie z pewnością fakt, że mecz ten odbędzie się w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olkuszu. Drużyna ze Śląska zakończyła natomiast rundę jesienną dwoma porażkami, a w każdym z rozegranych z tą drużyną meczów (SPR Olkusz i MTS Żory rozegrały bowiem dwa sparingowe mecze przedsezonowe) nasze szczypiornistki były coraz bliżej zwycięstwa.

W tym pojedynku nasz zespół również będzie występował na własnym terenie, więc szansę na zwycięstwo na pewno są w zasięgu ręki. Ważnym jest również, aby nie tracić punktów w pozostałych spotkaniach, w których „Srebrne Lwice” uchodzą za zespół dużo lepszy od swoich rywalek. W pierwszej połowie trwającego sezonu ta sztuka się udała, choć zawodniczki JTC AZS Poznań sprawiły SPR-owi dużo kłopotów. Nie pozostaje zatem nic innego, niż życzyć naszym wspaniałym szczypiornistkom powodzenia i gorąco dopingować je w rundzie wiosennej. Rozgrywki ruszają już w sobotę 18 stycznia, kiedy to podopieczne trenera Kamila Zawady zagrają z MTS-em Żory w pojedynku który będzie niezwykle kluczowy w kontekście walki o mistrzostwo 1. Ligi oraz potencjalny awans do najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce.