Trapiony kontuzjami SPR Olkusz uległ na inaugurację sezonu solidnie wzmocnionej w letnim okienku transferowym ekipie AZS AWF Handball Wrocław 26:33. Rok temu podopieczne trenera Kamila Zawady również przegrały jednak swój pierwszy ligowy mecz, a potem… wygrały wszystkie pozostałe spotkania rundy jesiennej, którą zakończyły w fotelu lidera. Sobotnia porażka nie musi zatem oznaczać końca świata.

120299938 4468825263189827 489461126012070095 o - SPR Olkusz - AZS AWF Handball Wrocław 26:33. "Srebrne Lwice" zaczynają sezon od porażki

Według bukmacherów faworytkami tego pojedynku były Olkuszanki, choć „Akademiczki” w letnim okienku transferowym poczyniły solidne wzmocnienia. Do zespołu z Wrocławia dołączyły bowiem szczypiornistki z Poznania i z Lubina, a wyniki przedsezonowych sparingów jasno wskazywały na ich na coraz lepszą formę. To potwierdził również inauguracyjny mecz sezonu 2020/2021 1. Ligi kobiet w piłce ręcznej, gdyż nasze piłkarki ręczne był w stanie dotrzymać kroku swoim rywalkom jedynie przez pierwszy kwadrans.

W sobotnim meczu Olkuszanki musiały sobie ponadto radzić bez podstawowej rozgrywającej i kołowej, co już na pierwszy rzut oka odbijało się na grze zespołu. W 18. minucie spotkania Wrocławianki wyszły bowiem na pierwsze w tym meczu prowadzenie 6:7 i jak się później okazało, tego prowadzenia nie oddały już do końca spotkania. AZS AWF Handball Wrocław sukcesywnie powiększał bowiem swoją przewagę nad Olkuszankami i po pierwszych 30 minutach na tablicy widniał wynik 10:14.

Pamiętaliśmy o ubiegłorocznej porażce, kiedy to we własnej hali Olkusz nas zlał niemiłosiernie, ale widzieliśmy też o problemach gospodyń i chcieliśmy je jak najlepiej wykorzystać. Udało nam się sprawić niespodziankę. Dziewczyny fajnie zagrały przede wszystkim w defensywie. Ćwiczymy grę wysoką obroną, która w sobotę zapewniła nam duży komfort. Tak właśnie mamy grać zawsze. Gdyby dziewczyny były skuteczniejsze, to już na drugą połowę wyszlibyśmy z ośmioma bramkami przewagi, jednak nie wykorzystaliśmy kilku stuprocentowych sytuacji – komentował po meczu trener AZS AWF Handball Wrocław Daniel Kołkowski.

Przebieg drugiej połowy znajdował się już pod całkowitą kontrolą ekipy przyjezdnej, która cały czas utrzymywała bezpieczną, kilkubramkową przewagę nad „Srebrnymi Lwicami”. Po kilku zdobytych bramkach z rzędu, przy jednoczesnym zastoju podopiecznych trenera Kamila Zawady, gościnie prowadziły w 45. minucie już 14:25. Na 5 minut przed końcem Olkuszankom udało się jeszcze zbliżyć do swoich rywalek na dystans pięciu bramek, ale na zmianę losów meczu było już za późno. Wrocławianki zwyciężyły finalnie 26:33.

Przyznam szczerze, że nie jestem do końca zaskoczony wynikiem. Wiedziałem jakim składem osobowym dysponuję na to spotkanie i posiadając też wiedzę o wzmocnionym kadrowo rywalu w porównaniu do ubiegłego sezonu, byłem niemal pewien, że będzie nam tutaj trudno o punkty. Oczywiście wierzyłem w zespół, wszyscy wierzyliśmy w udaną inaugurację, ale dziewczyny miały też świadomość, że aby skutecznie walczyć o pełną pulę, te zawodniczki które w sobotę wyszły na parkiet musiały dać dużą jakość i sto procent swoich umiejętności. Niestety jakości w naszym wykonaniu było bardzo mało, poza Dagmarą Knapik w bramce i młodymi zmienniczkami Vanessą Nowak i Aleksandrą Zub, które w końcówce meczu mimo znikomego doświadczenia zaprezentowały się na miarę swoich możliwości. Młodzieńcza fantazja zrobiła swoje. Osamotniona Paula Masiuda miała ekstremalnie trudne zadanie, tym bardziej że rywalki dobrze broniły. Było widać brak Wiktorii Sioły i Pauliny Marszałek. Walczyliśmy, ale byliśmy od Wrocławia słabszym zespołem – przekonywał trener SPR-u Olkusz Kamil Zawada.

Najwięcej, bo 4 bramki dla naszej drużyny zdobyły Paulina Łuczyk, Sabina Radlak i Kinga Kasprowicz. Po 3 trafienia dorzuciły Oliwia Sołościuk i Klaudia Zub, po 2 Paula Masiuda, Vanessa Nowak i Anna Andrzejczyk, a raz do siatki rywalek trafiły Magdalena Barczyk i… bramkarka „Srebrnych Lwic” Dagmara Knapik. Po  1. kolejce olkuskie szczypiornistki zajmują 6. lokatę, a swój następny mecz rozegrają w niedzielę 11 października o godzinie 17:00, kiedy to zmierzą się na wyjeździe z ChKS PŁ Łódź.

tabela 1 - SPR Olkusz - AZS AWF Handball Wrocław 26:33. "Srebrne Lwice" zaczynają sezon od porażki

Najbliższy wyjazd do Łodzi łatwy też na pewno nie będzie, tym bardziej że ChKS jest nam kompletnie anonimowy. Plus jest jednak taki, że za dwa tygodnie jeśli w międzyczasie nie pojawią się nowe urazy, zagramy już niemal w pełnym składzie kadrowym – podsumował trener „Srebrnych Lwic” Kamil Zawada.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

One thought on “SPR Olkusz – AZS AWF Handball Wrocław 26:33. „Srebrne Lwice” zaczynają sezon od porażki