Spotkanie z Rożą Thun w Olkuszu

W piątek 21 września w Olkuszu gościła Róża Thun. V Debata Obywatelska w sprawach społecznie istotnych, której Europosłanka Platformy Obywatelskiej była prelegentem, zgromadziła około 30 osób.

P1100883 - Spotkanie z Rożą Thun w Olkuszu

Róża Thun to polska działaczka organizacji pozarządowych i publicystka. Od dwóch kadencji pełni również mandat posłanki do Parlamentu Europejskiego. Zasiada ona we frakcji Europejskiej Partii Ludowej, w skład której wchodzą głównie partie proeuropejskie, chadeckie, ludowe, konserwatywno-liberalne i demokratyczne krajów Unii Europejskiej. Thun słynie głownie własnie ze swoich mocno proeuropejskich poglądów i jest gorącą orędowniczką jak najmocniejszej integracji w ramach Unii Europejskiej.

P1100901 - Spotkanie z Rożą Thun w Olkuszu

Podczas debaty rozmawiała ona z mieszkańcami naszego regionu głównie właśnie o zagrożeniach nałożenia na Polskę sankcji przez UE, a nawet wystąpienia naszego kraju ze wspólnoty. Jak mówiła Eurodeputowana, rządy Prawa i Sprawiedliwości, a głownie mocno eurosceptyczna postawa polityków partii rządzącej oraz łamana zasada trójpodziału władzy, która stanowi jeden z filarów Unii, rzucają mroczne widmo na Polskę w Europie. Opowiadała ona także o codziennych działaniach w Europarlamencie oraz o głównych politykach Unii Europejskiej. Jak mówiła Róża Thun oraz prezentowała na zdjęciach, wyświetlanych na tablicy multimedialnej, bardzo dobrze zna ona Fransa Timmermansa. Jej zdaniem jest on wielkim przyjacielem Polski, a jego dzieci przez lata miały nawet spędzać wakacje własnie w naszym raju. Pierwszy Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej miał także żalić się jej na niezrozumiałą jego zdaniem fale hejtu, wylewającą się na niego z Polski, gdzie szybko stał się on jednym z wrogów numer jeden. Sam Timmermans po budynkach instytucji UE poruszać się ma… w asyście ochroniarzy, co jest spowodowane własnie pogróżkami, które otrzymuje od w listach Polaków i sam jest zdziwiony, że Europosłanka PO, którą również spotyka wiele ataków, nie robi tego samego.

P1100836 1 - Spotkanie z Rożą Thun w Olkuszu

Oprócz spraw dotyczących Unii Europejskiej, Róża Thun zachęciła również wszystkich do głosowania na kandydata z numerem 1 na liście KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska do Rady Powiatu Olkuskiego w okręgu olkuskim Piotra Grabarczyka. Nowy Przewodniczący PO w Olkuszu to bowiem jej zdaniem dobrze oddany głos. Spotkanie z Eurodeputowaną przebiegło bez zakłóceń, a zgromadzone w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu około 30 osób chętnie słuchało opowieści Thun oraz wyrażało swoją radość z członkostwa Polski w UE. Aktywna debata trwała około półtorej godziny.

P1100961 - Spotkanie z Rożą Thun w Olkuszu

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

2 thoughts on “Spotkanie z Rożą Thun w Olkuszu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *