Spotkanie z Pawłem Kukizem oraz prezentacja programu kandydata na Burmistrza Miłosza Pałki

W niedzielę 7 października w hotelu „Victoria” w Olkuszu odbyło się otwarte spotkanie z Pawłem Kukizem. Frekwencja była imponująca (około 130 osób). Podczas spotkania kandydat Ruchu Obywatelskiego Kukiz’ 15 Miłosz Pałka zaprezentował i podpisał „Kontrakt” z mieszkańcami, czyli swój program odnowy Miasta, który, biorąc na świadków wszystkich zebranych mieszkańców, zobowiązał się zrealizować, kiedy zostanie gospodarzem „Srebrnego Miasta”.

DSC05897 1 - Spotkanie z Pawłem Kukizem oraz prezentacja programu kandydata na Burmistrza Miłosza Pałki

Spotkanie rozpoczął lider Ruchu Kukiz’ 15, czyli sam Paweł Kukiz, który pokrótce przedstawił trzy główne założenia swojego ugrupowania w wyborach samorządowych: jawność i przejrzystość funkcjonowania władz lokalnych, zrównoważone budżety i zakaz zadłużania samorządów oraz przywrócenie władzy obywatelom, przez co rozumiał na przykład coroczne, obligatoryjne referenda, bez wymaganych progów. Kukiz podkreślił również, że czas skończyć z obsadzaniem lokalnych instytucji kolejnymi „Misiewiczami”.

DSC05929 1 - Spotkanie z Pawłem Kukizem oraz prezentacja programu kandydata na Burmistrza Miłosza Pałki

Obecnie w większości miast dyrektorami spółek podległych gminie są osoby po linii partyjnej urzędującego włodarza. To zwykłe kupczenie stanowiskami w lokalnych układankach politycznych, bo ja akurat nie odczułem różnicy w jakości wody, odkąd do domu, zamiast człowieka z PO, zaczął dostarczać mi ją człowiek z PiS. Publiczne stanowiska powinny sprawować osoby o najlepszych kwalifikacjach – przekonywał Paweł Kukiz.

DSC05913 - Spotkanie z Pawłem Kukizem oraz prezentacja programu kandydata na Burmistrza Miłosza Pałki

Następnie do prezentacji swojej sylwetki oraz dziesięciopunktowego programu dla miasta przeszedł Miłosz Pałka. Kandydat to dyrektor małej, rozwijającej się spółki deweloperskiej i jak podkreślił nigdy nie pracował w żadnej publicznej spółce skarbu państwa, ani nie piastował funkcji publicznych. Zawsze znajdował pracę na wolnym rynku, gdzie liczą się wyłącznie umiejętności. Kandydat Ruchu Kukiz’15 na Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz w swoim programie skupił się głównie na znalezieniu inwestorów, ale także wspieraniu obecnych małych i średnich przedsiębiorców w naszym mieście, obniżce podatków i opłat lokalnych, zwiększeniu roli mieszkańców w zarządzaniu miastem oraz „Olkuszu jako marce atrakcyjnej dla inwestorów i turystów”, dzięki wykorzystaniu strategicznego położenia między Krakowem a Katowicami, bliskości szerokich torów kolejowych, łączących Azję z Europą oraz unikalnych zabytkach, które często są jedynymi takimi w Polsce, a dziś mało kto o nich wie. Jak mówił Miłosz Pałka, nie zamierza on, jak inni kandydaci, obiecywać budowy aquaparków czy innych populistycznych „bajerów” na które nas nie stać. Najpierw, jego zdaniem, trzeba przede wszystkim skupić się na rozwoju Olkusza.

P1110189 - Spotkanie z Pawłem Kukizem oraz prezentacja programu kandydata na Burmistrza Miłosza Pałki

Urodziłem się i stale mieszkam w Olkuszu. Wierzę w to miasto, wierzę w jego przyszłość. Moje hasło to „Olkusz Budzi Się”, bo „Srebrne Miasto” potrzebuje zmian i ja je przeprowadzę. Niezwykle ważne jest dla mnie także Państwa zdanie, dlatego będę przeprowadzał liczne konsultacje społeczne, a co roku organizował „Dzień Referendalny”, w którym będę Państwa pytał o kluczowe sprawy naszego miasta. Myślicie Państwo, że Radnych w Gminie Olkusz jest 21? Ja myślę, że jest ich 50 tysięcy, bo każdy będzie decydował. Biorę wszystkich Państwa na świadków, że kiedy zostanę Burmistrzem, to zrealizuję przedstawiony przeze mnie program. Razem obudzimy to miasto! – powiedział Miłosz Pałka, po czym, w akompaniamencie braw, publicznie podpisał „Kontrakt” z mieszkańcami.

P1110200 - Spotkanie z Pawłem Kukizem oraz prezentacja programu kandydata na Burmistrza Miłosza Pałki

Prezentujemy dziesięciopunktowe założenia programowe kandydata Ruchu Kukiz’15 dla Olkusza:

1. Prawdziwy Program Proinwestycyjny
2. Olkusz jako marka atrakcyjna dla inwestorów i turystów
3. Obniżka podatków i opłat lokalnych
4. Rewitalizacja i komercjalizacja dworca PKS
5. Nowoczesny program budowy mieszkaniowej
6. Dzień Referendalny Mieszkańców
7. Zielone światło dla e-urzędu
8. Ścieżka rowerowa na Osiedle Młodych i Osiedle Pakuska
9. Dofinansowania elektrofiltrów dla mieszkańców
10. Darmowa opieka weterynaryjna dla każdego zwierzaka przygarniętego ze schroniska

P1110205 - Spotkanie z Pawłem Kukizem oraz prezentacja programu kandydata na Burmistrza Miłosza Pałki

Kandydat Ruchu Kukiz’15 na Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz po kolei rozwijał każde hasło zawarte na swojej liście, tłumacząc ich konkretne założenia. Co rzadko się zdarza w przypadku kandydatów w wyborach, Miłosz Pałka powiedział też skąd zamierza wziąć pieniądze potrzebne na realizację swojego programu. Zaraz po wyborach przeprowadzony ma zostać audyt, który wykaże niepotrzebne wydatki w budżecie naszego samorządu. Zaoszczędzone pieniądze mają zostać spożytkowane na inwestycje, choć to nie jedyne źródło finansowania. Pałka powołał się także na Arthura Laffera, amerykańskiego ekonomistę i doradcę Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana, najbardziej znanego z noszącej jego nazwisko Krzywej Laffera. Wykazał on bowiem, że obniżka podatków, kiedy są one za wysokie (a jak przypomniał Miłosz Pałka, w Olkuszu podatki lokalne stanowią często 80, a nawet 90 procent maksymalnych stawek), to wpływy do budżetu de facto się zwiększają. Powstają bowiem nowe firmy, a dotychczas istniejące chętnie przenoszą się do miejsca, gdzie zostały one obniżone, przez co choć stawki danin są mniejsze, to jednak płacących jest o wiele więcej. Miłosz Pałka wskazał także inne źródła finansowania, jakimi są partnerstwo publiczno-prywatne oraz efektywne wykorzystywanie funduszy europejskich.

DSC05932 1 - Spotkanie z Pawłem Kukizem oraz prezentacja programu kandydata na Burmistrza Miłosza Pałki

Po prezentacji swojego programu Miłosz Pałka oddał głos mieszkańcom, mówiąc że chętnie odpowie na wszelkie pytania. Głos zabrał jednak jeden z lokalnych przedstawicieli Komitetu Obrony Demokracji, który bardziej, niż programem, zainteresowany był jednak sylwetką gościa wczorajszego spotkania Pawła Kukiza, pytając między innymi „po co lump przyjechał do Olkusza”. Lider Ruchu Obywatelskiego Kukiz’ 15 poświęcił mu aż pół godziny, a po spotkaniu przedstawiciel opozycji przyznał, że w kuluarach ostatecznie pogodził się z Kukizem i obaj Panowie podali sobie ręce. Przyszedł także czas na pytania odnośnie programu Miłosza Pałki, których było wiele i żadne z nich nie pozostało bez odpowiedzi. Następnie krótką prelekcję wygłosiła Posłanka Kukiz’15 z Ziemi Olkuskiej Agnieszka Ścigaj. Podczas spotkania znalazł się również czas na zrobienie pamiątkowych zdjęć. Spotkanie trwało ponad 3 godziny. Jakie jest Państwa zdanie na temat kandydata na Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Miłosza Pałki? Czy przekonał on Państwa do głosowania na swoją kandydaturę już 21 października? Serdecznie zachęcam do dzielenia się swoimi przemyśleniami w komentarzach.

DSC05973 1 - Spotkanie z Pawłem Kukizem oraz prezentacja programu kandydata na Burmistrza Miłosza Pałki

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *